آموزش

آموزش اندازه گیری ابعاد پنجره برای خرید انواع پرده

اندازه گیری ابعاد پنجره

اندازه گیری ابعاد پنجره برای خرید پرده و زبرا

یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از خرید پرده باید به آن توجه کنید ، اندازه گیری ابعاد پنجره ها می باشد.اندازه گیری اشتباه و غیر اصولی باعث ایجاد عدم هماهنگی و نامیزان بودن ابعاد پرده نسبت به پنجره می‌شود. که پس از خرید هزینه های مجدد دوخت و تعمیر در نهایت موجب نارضایتی خریداران خواهد شد.

در این مطلب سعی داریم تا نحوه اندازه گیری ابعاد پنجره برای خرید پرده ، زبرا و کرکره ها را به صورت ساده و اصولی به شما عزیزان آموزش دهیم.

 

سر فصل های آموزش :

 • طول و عرض پنجره کدام است؟
 • هنگام نحوه محاسبه ابعاد پنجره برای خرید پرده باید به چه نکاتی توجه کرد؟
 • انواع اندازه گیری پنجره روکار
 • طریقه اندازه گیری پارچه و ارتفاع پرده ها به چه صورت است؟
 • روش اندازه گیری برای خرید زبرا و کرکره
 • کانال زبرا و کرکره چه تاثیری در اندازه گیری پنجره توکار دارند؟
 • اندازه گیری پرده رومن

 

طول و عرض پنجره کدام است؟

طول و عرض پنجره برای اندازه گیری ابعاد

برای بیشتر افراد هنگام خرید پرده این سوال به وجود میاید که طول و عرض پنجره کدام است یا طریقه اندازه گیری پنجره و اندازه گیری پرده به چه صورت است؟ برای خرید پرده هایی با مدل قدیمی یا مدل جدید فرقی ندارد که پنجره شما در کدام قسمت خانه و در چه ابعادی قرار دارد. تنها نکته حائز اهمیت دانستن نحوه اندازه گیری ابعاد پنجره و عرض و طول آن است.

 

عرض پنجره ( پهنا ) : از قسمت چپ کادر پنجره تا قسمت راست آن را عرض پنجره می‌گویند.

طول یا ارتفاع پنجره ( بلندی ) : از قسمت بالای کادر پنجره تا قسمت کف زمین را طول کار یا ارتفاع می‌گویند.

طریقه اندازه گیری پنجره برای خرید انواع پرده به این صورت است که طول و عرض پنجره را مبنای کار قرار میدهند. بعنی در ابتدا عرض پنجره ( پهنا ) را اندازه زده و سپس نسبت به فضای دکوراسیون و ارتفاع پنجره ، ارتفاغ کلی را بدست می‌آورند. بیشتر مشتریان سوال می‌کنند که طول و عرض پرده کدام است ؟ مشتریان قبل از خرید معمولا هنگام محاسبه طول و عرض پرده به اشتباه ( عرض ، طول و ارتفاع ) را محاسبه می‌کنند. با مشاهده تصویر زیر به درستی متوجه تفاوت این سه ابعاد می‌شوید :

طول و عرض پرده

نکته : طول پرده همان ارتفاع پرده است.

هنگام نحوه محاسبه ابعاد پنجره برای خرید پرده باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای نحوه اندازه گیری ابعاد پنجره تعدادی اصطلاح فنی وجود دارد که با دانستن آن می‌توان راحت تر برای خرید پرده اقدام کرد. یکی از این اصطلاحات اندازه روکار و اندازه توکار است که عواملی نظیر دیوارهای کناری پنجره و قسمت پایین پنجره ( فاصله تا زمین و شوفاژ نصب شده زیر پنجره) ، اندازه کلی قاب پنجره از نظر عرض و ارتفاع ، فاصله بازشوی پنجره ، وجود آرک یا گچبری بر روی اندازه گیری پارچه و پنجره تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید
آموزش دوخت پرده پانچ با راهنمای تصویری

اندازه گیری ابعاد پنجره توکار و روکار
اندازه گیری ابعاد پنجره توکار : برای این کار اندازه داخلی کادر پنجره را مانند تصویر بالا در نظر میگیریم.در این حالت عرض داخلی کادر پنجره را به صورت سر تا سر اندازه زده و از متراژ بدست آمده 1 الی 2 سانت کم می‌کنیم.برای ارتفاع هم از قسمت بالایی کادر پنجره تا قسمت پایین کادر اندازه زده و از متراژ بدست آمده 2 الی 3 سانت کم می‌کنیم.

اندازه گیری ابعاد پنجره روکار : برای این کار اندازه بیرونی کادر پنجره رت مانند تصویر بالا در نظر میگیریم .عرض پنجره را اندازه زده سپس از هر طرف به متراژ خود 10 الی 15 سانت اضافه می‌کنیم. اگر قصد دارید اندازه سر تا سر بگیرید ، اندازه دیوار به دیوار را محاسبه می‌کنیم و سپس ارتفاع پنجره یا محل مورد نظر را اندازه گرفته و بر اساس نوع چوب پرده ، 2 الی 5 سانتی متر از ارتفاع کم می‌کنیم. اندازه گیری پنجره های روکار هم به دو بخش استاندارد و دیوار به دیوار تقسیم می‌شوند.

 

توجه : دلیل کم کردن اندازه از عرض پنجره برای راحتی نصب و قرارگیری بهتر پرده در کادر پنجره است. دلیل کم کردن اندازه از ارتفاع ،برای در نظر گرفتن ارتفاع میل پرده و سنگینی سرب استفاده شده است که موجب ریزش پارچه پس از نصب می‌شود.

توجه : برای انداره های توکار به بازشوی پنجره و محل قرار گیری شوفاژ هم توجه شود. اگر ارتفاع قسمت بالایی بازشوی پنجره تا قسمت بالایی کادر پنجره کم است ، در انتخاب نوع پرده و میل پرده آن دقت کنید تا در صورت جا به جایی و حرکت دادن آن مشکلی نداشته باشد.

اندازه گیری پنجره های توکار

 

انواع اندازه گیری ابعاد پنجره روکار

اندازه گیری ابعاد پنجره روکار به دو حالت استانداد و دیوار به دیوار تقسیم می‌شود. استاندارد حالتی است که طبق اصول اندازه گیری پارچه تهبه می‌شود ولی در اندازه گیری پنجره به صورت دیوار به دیوار از فضای دو طرف پنجره استفاده می‌کنیم.

اندازه گیری پنجره به صورت دیوار به دیوار

اندازه دیوار به دیوار : روش اندازه گیری برای این مدل به دو حالت است که اولین حالت مدلی است که در سرتاسر دیوار پنجره کشیده شده است. دومین حالتی مدلی است که که پنجره فقط  قسمتی از دیوار است و بیشتر فضای اطراف پنجره را دیوار پوشانده است.

 

طریقه اندازه گیری پارچه و ارتفاع پرده ها به چه صورت است؟

انتخاب صحیح ارتفاع پرده ها هنگام اندازه گیری ابعاد پنجره کاملا به نوع چیدمان دکوراسیون و سبک فضای اتاق بستگی دارد و ارتفاع سقف تا کف اتاق بر انتخاب ما تاثیر مستقیم دارد. بهترین گزینه انتخاب مدل پرده با حداکثر ارتفاع است به این دلیل که این مدل پرده ها محیط خانه را بسیار بزرگتر از حد معمول نشان می‌دهند و جلوه بهتری دارد. استفاده حداکثری از محیط اتاق یکی دیگر از ویژگی های این انتخاب است.

ارتفاع پرده

به مدل پرده هابی که به این حالت اجرا می‌شوند می‌توان به مدل های مماس با زمین و  مدل ریزشی بر روی زمین اشاره کرد.

بیشتر بخوانید
روش نصب گیره و هوکس ، انواع مدل های گیره پرده کدام است؟

با مشاهده تصویر دو نمونه از مدل ها نصب شده پرده به صورت دیوار به دیوار و استاندارد می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید  :

اندازه پرده دیوار به دیوار

اندازه پرده استاندارد

 

روش اندازه گیری ابعاد پنجره برای خرید زبرا ، کرکره و لوردراپه

طریقه اندازه گیری ابعاد پنجره برای خرید زبرا یا کرکره و انواع بلایندهای رول آپ و افقی مانند اندازه گیری پرده پارچه ای است ولی باید به چند نکته مهم که به آن اشاره می‌کنیم توجه کنید تا به بهترین نحو این کار را انجام دهید. زبرا و کرکره به دلیل دلیل ساختار و مکانیزم حرکتی باید به صورت دقیق و متناسب با ابعاد پنجره ساخته شود. تمامی پرده های جدید مانند زبرا ، شید ، کرکره ، باندرول ، لوردراپه ، سیلوئت و غیره به دو حالت توکار یا روکار نصب می‌شوند.

✔برای اندازه توکار : عرض کادر یا چهار چوب پنجره را اندازه زده و سپس برای سهولت در نصب و اجرا 1 الی 2 سانتی متر از متراژ بدست آمده را کم می‌کنیم. برای ارتفاع پرده هم ارتفاع کادر پنجره را اندازه زده و سپس از متراژ بدست آمده 1 الی 2 سانتی متر کم می‌کنیم.

✔ برای اندازه روکار : عرض کادر پنجره را اندازه زده و از هر طرف به متراژ خود 10 سانتی متر اضافه می‌کنیم. برای ارتفاع پرده هم از قسمت بالای کادر پنجره 10 الی 15 سانتی متر بالاتر را اندازه میزنیم.

روش اندازه گیری ابعاد پنجره برای خرید زبرا

 

کانال زبرا و کرکره چه تاثیری در اندازه گیری پنجره توکار دارند؟

کانال زبرا و کرکره هر یک فضای مشخصی را اشغال می‌کنند که امکان دارد در صورت نیاز برای استفاده از پنجره مانع باز شدن آن شود. در لیست زیر اندازه انواع کانال زبرا ، شید و کرکره را مشاهده کنید:

 • کانال زبرا ، شید و دیگر بلایندها 8 الی 9 سانتی متر ارتفاع دارند.
 • کانال دبل شید ( دو مکانیزم ) 12 الی 13 سانتی متر ارتفاع دارند.
 • ارتفاع جمع شده کرکره ، بدلیل این که صفحات ( اسلت ) پله پله بر روی هم جمع می‌شوند به اندازه و ارتفاع کلی شما بستگی دارد. هر چه ارتفاع کرکره بیشتر باشد ، حجم جمع شده کرکره هم بیشتر می‌شود.
 • ریل های لوردراپه هم 3 الی 4 سانتی متر ارتفاع دارد.

طریقه اندازه گیری ابعاد پنجره برای دیگر پرده ها و بلایند ها نظیر ورتیلاین ، سیلوئت ، باندرول ، بامبو و دیگر پرده های مانند آموزش بالا است.

 

روش اندازه گیری پنجره برای خرید پرده رومن

اندازه گیری پرده رومن هم مانند پرده پارچه ای است ولی با این تفاوت که به دلیل مدل دوخت پارچه و جمع شدن پله پله باید به نحوه باز شدن پنجره دقت کنید. اندازه پرده های رومن در حالت جمع شده بیشتر از کرکره و بامبو است.

اندازه گیری پرده رومن

 

نکاتی که هنگام اندازه گیری ابعاد پنجره باید به آن توجه کنید ❗❗❗

اگر پنجره شما داخل کادر دیوار قرار دارد باید اندازه درونی را محاسبه کنید.

بیشتر بخوانید
نصب پرده در ۴ مرحله به روش سقفی و دیواری | به همراه توضیحات کامل و تصویری

اگر پنجره مماس با دیوار باشد به این صورت است که اندازه کادر پنجره را گرفته و به متراژ بدست آمده از طرفین 10 سانتی متر اضافه می‌کنیم. اگر فاصله پنجره تا دیوار بغل کمتر از 50 سانت باشد می‌توانید اندازه خود را بصورت دیوار به دیوار بزنید. ( البته به مدل پرده و دکوراسیون شما بستگی دارد.)

برای اندازه گیری ارتفاع اگر فاصله بالای کادر پنجره تا سقف کمتر از 30 سانتی متر باشد ، باید از سقف اندازه بزنید. اگر بیشتر از 30 سانتی متر باشد باید از قسمت بالای پنجره حدودا 15 الی 20 سانت بالاتر را در نظر گرفته و سپس تا پایین پنجره علامت بزنیم.

اگر پایین پنجره شوفاژ یا کابینت نصب باشد ، باید ارتفاع پرده 10 سانتی متر پایین تر از پنجره باشد یا اینکه مماس با شوفاژ و کابینت قرار بگیرد.

به محل بازشدن پنجره دقت کنید که پس از نصب پرده بتوانید پنجره ها را باز کنید.

هنگام اندازه گیری ابعاد پنجره به سقفی یا دیواری بودن بست ها توجه کنید که محل نصب چوب پرده و کتیبه در حالتی باشد که بتوانید پنجره ها را باز کنید.

اگر در این مورد به مشکلی برخوردید در نظر بگیرید که به طور مثال ارتفاع ریل ساده فلزی از ریل پانچی کمتر است و یا کتیبه ای که قصد دارید نصب کنید ارتفاع تاج با بازشوی پنجره شما برخورد نداشته باشد.

 

در آخر هم یادتون باشه حتما از متر فلزی یا لیزری استفاده کنید.

تعدادی از سوالات متداول مشتریان در رابطه با نحوه اندازه گیری پرده

 • عرض پرده کدام است؟ عرض پرده همان پهنای پرده است.
 • طول پرده کدام است؟ طول پرده همان ارتفاع پرده است.
 • هنگام اندازه گیری پرده باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ توجه به روکار و توکار بودن پنجره ، توجه به نحوه بازشوی پنجره ، توجه به شوفاژ زیر پنجره ، توجه به فاصله دیوار تا دیوار
 • آیا نحوه اندازه گیری پنجره برای پرده های برقی و موتور دار متفاوت است؟ اندازه گیری پرده برای ریل و موتور برقی مانند دیگر پرده ها است و تنها باید جهت قرار گیری موتور ریل را مدتظر قرار دهید.
 • آیا قبل از اتمام دکوراسیون داخلی می‌توان اندازه گیری را انجام داد؟ خیر ، اندازه گیری دقیق و درست تنها پس از تکمیل کامل دکوراسیون قابل انجام است.

پس این که اندازه گیری ابعاد پنجره برای خرید پرده رو انجام دادین و پرده ها رو تهیه کردین نوبت اجرای آخرین بخش یعنی نصب پرده ها است. آموزش نصب پرده به صورت قدم به قدم رو حتما مطالعه کنید یا این که از بخش آموزش ها مطلب مورد نظر خودتون رو جستجو کنید.

 

“سوالات و نظرات خودتون رو پایین همین نوشته برامون ارسال کنید”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *