آموزش

بهترین روش شستشوی پرده پانچ در خانه + ترفند تمیز کردن حلقه پانچ

شستشوی پرده پانچ

در چیدمان دکوراسیون خانه وسایلی قرار دارند که به دلیل مجاورت با پنجره یا درب زودتر از دیگر وسایل کثیف می‌شوند و گرد و غبار بر روی آنها می‌نشیند. پرده های مدرن هم از این قضیه مستثنا نیستند و اگر شستشوی پرده پانچ را به صورت فصلی یا سالانه انجام ندهیم ، گرد و غبار حاصل از پارچه باعث بروز آلرژی و مشکلات تنفسی می‌شود. جدا از این مسئله اگر تمیز کردن پرده را به مدت طولانی تر موکول کنیم، باعث پوسیدگی و چرک زدگی پارچه می‌شود.

روش شستشوی پرده پانچ هم تقریبا مانند شستن دیگر پرده ها است با این تفاوت که باید نحوه تمیز کردن و شستن پارچه را با روشی دیگر انجام دهیم تا پرده به اصطلاح چرک مرده نشود و همچنین حلقه های پانچ مانند روز اول براق شوند. این آموزش مناسب برای شستشوی پارچه مخمل ، کتان ، هازان و حتی پرده های پانچی حریر است که از این رو می‌توان برای شستشو با ماشین لباسشویی و شستشو به صورت دستی استفاده کرد.

 

قبل از شستشوی پرده پانچ به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای شستشوی پرده پانچ اگر نکاتی که گفته می‌شود مرحله به مرحله انجام نشود این تضمین وجود دارد که پرده حتی از حالت قبل از شستشو هم کثیف تر و به اصطلاح چرک مرده شود. پس با انجام مراحل زیر مانند خشکشویی های حرفه ای پرده خود را تمیز کنید.

برای تمیز کردن پرده پانچ ابتدا در همان حالت ایستاده پرده را به وسیله جاروبرقی یا گردگیر تمیز می‌کنیم تا گرد و غبار و کثیفی سطحی پارچه به خوبی تمیز شود. در صورتی که تمیز کردن به وسیله جارو برقی ممکن نبود پرده را در فضای بیرون از خانه چند بار بتکانید. با انجام این کار دیگر خبری از چرک تاب شدن پارچه و لکه دار شدن آن پس از شستشو نیست.

گردگیری پرده های پانچ

پس از گردگیری و تمیز کردن پرده را از ریل جدا کرده و پایین می‌آوریم تا شستشوی پرده پانچ را انجام دهیم . اگر به قسمت پایین پارچه توجه کنید احتمالا بعد از نصب پرده برای تنظیم و مرتب کردن چین از سوزن ته گرد یا سوزن پانچ استفاده شده است که باید آن ها را به دقت جدا کنید تا هنگام شستشو موجب پارگی تار و پود پارچه نشود.

بیشتر بخوانید
آموزش نصب کرکره چوبی با راهنمای تصویری و کامل

تمیز کردن پرده پانچ

در ادامه برای شستشوی پرده پانچ باید اول به صورت دستی شستشو  را انجام دهیم و سپس از ماشین لباسشویی یا هر چیز دیگر استفاده کنیم. دلیل این کار را کمی جلوتر متوجه می‌شوید.

 

وسایل مورد نیاز شستشو شامل :

وسایلی که برای شستشوی پرده پانچ نیاز داریم شامل سرکه ، جوش شیرین ، پودر شستشوی دستی یا ماشین و مایع نرم کننده است.

وسایل مورد نیاز شستشوی پرده پانچ

برای شستشوی پرده در مرحله اول یک سطل بزرگ یا وان حمام اننخابی مناسب برای خیس کردن پارچه و انجام کار است.

اگر یادتان باشد کمی بالاتر گفتیم که برای شستشوی پرده پانچ ابتدا به روش شستشوی دستی و سپس به روش شستشوی با ماشین لباسشویی این کار را انجام می‌دهیم. دلیل استفاده از سرکه و جوش شیرین در شستشوی دستی ، از بین بردن بو و لکه های موجود بر روی پارچه و کدری حلقه های پانچ است که در نتیجه به شفافیت و روشن تر شدن پرده کمک می‌کند.

شستن پرده پانچ

نکاتی که در هنگام استفاده از جوش شیرین و سرکه باید به آن توجه کنید :

 • هیچگاه به صورت همزمان از سرکه و جوش شیرین استفاده نکنید زیرا به هیچ عنوان تاثیری ندارد.
 • از سرکه برای از بین بردن بوی پارچه و لکه گیری استفاده می‌شود.
 • از جوش شیرین برای از بین بردن لکه و کپک و براق کردن حلقه پانچ استفاده می‌شود.

سطل یا وان آب را که برای خیس کردن پرده تهیه کرده بودید با آب ولرم تا حد ممکن پر کنید تا آب سطح پرده را بپوشاند. سپس یک فنجان سرکه را به آب اضافه کنید تا هنگام خیس شدن پرده ، بوی بد و چربی سطح پارچه را از بین ببرد. در صورت نبود سرکه می‌توانید از یک الی دو قاشق غذاخوری آب لیمو استفاده کنید که موجب تمیز تر شدن پرده می‌شود.

شستن پرده های پانچی

توجه : برای شستشوی پرده پانچ با پارچه کتان ، مخمل ، هازان و دیگر پارچه های مشابه از این مرحله صرف نظر کنید تا باعث سوختن و پوسیدگی پارچه نشود.

بیشتر بخوانید
آموزش دوخت پرده پانچ با راهنمای تصویری

سپس پرده را درون سطل یا وان آب ولرم قرار داده و چند دقیقه هم می‌زنیم تا پرده به خوبی خیس شود و سرکه در تمام قسمت های پارچه مخلوط شود. اجازه دهید حداقل 15 دقیقه تا 1 ساعت پرده خیس بخورد تا آلودگی ، گرد و غبار و بوی بد از بین برود.

سرکه برای شستشو پرده پانچ

 

از جوش شیرین برای تمیز کردن پرده پانچ استفاده کنید

پس از این که برای تمیز کردن لکه و بوی پارچه از سرکه استفاده کردید یکبار به طور کامل پرده را آبکشی می‌کنیم تا بتوانیم از جوش شیرین برای شستشوی پرده پانچ استفاده کنیم. مجددا پرده را داخل سطل یا وان آب ولرم قرار داده و سپس مقداری جوش شیرین به آن اضافه می‌کنیم . اجازه دهید پارچه به مدت ۱ الی ۲ ساعت درون آب ولرم خیس شود تا لکه و بوی بد از بین برود.

جوش شیرین برای شستشو پرده پانچ

برای تمیز کردن نوار پرده پانچ و حلقه پانچ ابتدا درون ظرفی جدا محلول جوش شیرین + آب ولرم را تهیه می‌کنیم. برای این کار ۲ یا ۳ قاشق غذا خوری جوش شیرین را با مقداری آب ولرم مخلوط کرده سپس با استفاده از یک مسواک یا برس نرم حلقه های پانچ را برس می‌کشیم تا براق شوند.

شستشوی حلقه پانچ

نکته : دلیل توصیه ما به استفاده از جوش شیرین و سرکه ، دسترسی راحت به این نوع مواد و طبیعی بودن آن است که به بافت پارچه آسیب نمی‌زند. ولی اگر تمایل داشته باشید می‌توانید از شوینده و لکه بر های شیمیایی هم استفاده کنید که دستورالعمل استفاده از هر یک متفاوت است.

 

آخرین مرحله شستشوی پرده پانچ به وسیله ماشین لباسشویی

پس از شستن و آبکشی پرده به صورت دستی حالا در  این مرحله از شستشوی پرده پانچ به وسیله ماشین لباسشویی باید از دور چرخش پایین ماشین لباسشویی استفاده کنیم تا هم پارچه به خوبی تمیز شود و هم حلقه های پانج آسیب نبیند.

نحوه شستشوی پرده پانچ با ماشین لباسشویی

به دلیل این که در مرحله قبلی شستشوی پرده پانچ بیشتر آلودگی و لکه های پارچه از بین رفته است ، در این بخش از شستشوی بدلیل خیس بودن پارچه باید هر لکه ای که بر روی پرده باقی مانده است به راحتی تمیز شود و در این قسمت نباید انتظار زیادی از شوینده های شیمیایی داشته باشیم. پس می‌توانید حتی از مواد شوینده ضعیف هم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
نحوه دوخت پاپیون پرده پشت دری ، 18 مدل جذاب و نقلی

مواد شوینده مناسب شستشوی پرده پانج

یکی از اشتباهات اکثر افراد هنگام استفاده از مایع نرم کننده ، استفاده بیش از حد از این مواد برای نتیجه بهتر است که متاسفانه حاصل آن کاملا برعکس است. هنگام استفاده مقدار کمی از مایع نرم کننده را به ماشین لباسشویی اضافه کنید تا نتیجه عالی داشته باشد. در غیر اینصورت پس از شستشوی پرده پانچ به مرور زمان رنگ پارچه کدر می‌شود.

مایع نرم کننده شستشو پرده پانچ

پس از اینکه مواد شوینده را به ماشین لباسشویی اضافه کردیم ، سرعت چرخش را بر روی دور متوسط به پایین تنظیم و گزینه آبکشی را هم فعال می‌کنیم. برای شستشوی پرده پانچ از دور چرخش بالا استفاده نکنید تا دوخت نوار پرده و حلقه های پانچ آسیب نبیند.

طریقه شستشوی پرده پانچ

پس از اتمام شستشوی پرده پانچ برای خشک کردن پارچه بهتر است پرده را در فضای باز قرار داده تا در معرض هوای تازه و نور خورشید قرار بگیرد. اگر پرده فقط مقدار کمی مرطوب بود آن را به همان حالت اول دوباره نصب کنید تا در مدت زمان کم خشک شود.

آموزش شستن پرده پانچ

نکات مهم برای شستشوی پرده پانچ :

 • هنگام استفاده از سرکه یا جوش شیرین به جنس پارچه توجه کنید تا باعث پوسیدگی تار و پود پارچه نشود.
 • از مایع نرم کننده به میران کم استفاده کنید تا پارچه حالت اولیه خود را از دست ندهد.
 • هنگام شستشو در ماشین لباسشویی از دور چرخش با سرعت بالا استفاده نشود.
 • اگر قصد داشتید پرده را اتو کنید هنگامی که پارچه کمی مرطوب است اینکار را انجام دهید ، در غیر اینصورت بافت پارچه آسیب میبیند
 • هنگام اتو کردن پرده حریر یا تور از یک پارچه نخی به عنوان پوشش پارچه استفاده کنید.

امیدواریم از آموزش شستشوی پرده پانچ بهره کافی را برده باشید. برای مطالعه بیشتر و دریافت مطالب جدیدتر از وبلاگ ابزار پرده دیدن فرمایید.

دیدگاهی در مورد “بهترین روش شستشوی پرده پانچ در خانه + ترفند تمیز کردن حلقه پانچ

 1. Sonia گفت:

  از توضیحات کاملتون سپاسگزارم.

 2. محبوبه شاهرخی گفت:

  توضیحات شما بسیار خوب و کامل بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *