دکوراسیون داخلی

پرده رومن چیست ؟ همه چیز درباره پرده های رومی

پرده رومن

پرده رومن یکی از زیباترین و جذابترین انتخاب موجود برای استفاده در دکوراسیون منازل است که با هر طرح و رنگی از پارچه می‌توان برای پوشش پنجره های منازل از آن استفاده کرد. ویژگی بارز این مدل نسبت به دیگر پرده ها مدل دوخت و نحوه قرار گیری آن در حالت جا به جایی به بالا و پایین است که برای خانه هایی با طراحی کلاسیک و حتی مدرن یک انتخاب فوق العاده محسوب می‌شود.

پرده رومی تقریبا در بیشتر کشور های دنیا شناخته شده است و در ایران هم طرفداران زیادی دارد. در این مقاله بسیار کامل و جامع قصد داریم تا به معرفی و بررسی انواع پرده رومن بپردازیم . تمام اطلاعاتی که هنگام خرید و استفاده از این مدل پرده باید داشته باشید را در اختیار شما گذاشته ایم تا به بهترین شکل ممکن بتوانید دکوراسیون داخلی خود را تکمیل کنید.

 

تاریخچه پرده رومن ، چرا به این مدل پرده رومی می‌گویند؟

پرده رومی

شاید با دیدن تیتر عکس تعجب کرده باشید که کولوسئوم روم ( سالن آمفی تئاتر فلاویان ) چه ارتباطی با مقاله ما دارد. از زمان های قدیم مردم رم برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به خانه هایی که در کنار خیابان بودند بر روی پنجره ها پارچه هایی مرطوب را آویزان می‌کردند که از ورود گرد و غبار به داخل خانه جلوگیری کند.

حدود 2000 سال پیش هنگام ساخت کولوسئوم مردم شهر برای رهایی از گرد و غبار حاصل از سنگ زنی و ساخت کولوسئوم برای پنجره های خانه از پارچه مرطوب استفاده می‌کردند و طولی نکشید که این کار بهترین روش برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به خانه بود. در واقع از پرده ها بیشتر به دلیل کارکرد استفاده می‌کردند تا اینکه به دنبال مد و زیبایی باشند.

از آن پس مردم این کار را برای خنک نگه داشتن خانه ها در تابستان هم انجام دادند و از آن موقع با ترویج این کار بین مردم پوششی به اسم پرده رومن ایجاد شد اما نه به شکلی که در حال حاضر عرضه می‌شود.

 

ویژگی های پرده رومی در طراحی دکوراسیون داخلی

ویژگی پرده رومی

پرده رومن از یکی از پر طرفدارترین مدل در بین انواع پرده های منازل می‌باشد که از آن در بیشتر کشورهای دنیا برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنند. مدل رومن در طرح ها و رنگبندی های بسیار متنوعی در طیف های مختلف و برای طراحی کلاسیک و مدرن استفاده می‌شود که مکانیز جمع شدن آن به صورت عمودی ویژگی عالی برای تطبیق پرده با فضای محیط است.

در طراحی دکوراسیون سنتی و کلاسیک استفاده از پارچه های طرح کلاسیک و گلدار بسیار ایده آل است. اگر قصد دارید در یک فضای مدرن یا نسبتا مدرن از این پرده استفاده کنید می‌توان از طرح های ساده ، هندسی یا پتینه به عنوان پرده ای مدرن استفاده کرد.

پرده رومن طرحدار

پرده رومن به دلیل ضخامت پارچه به آستری پرده نیازی ندارد و از همین جهت گزینه ای مناسب برای استفاده در فضاهایی با نور زیاد است. به دلیل عدم استفاده از آستر برای پرده رومن نمای پنجره ها از بیرون خانه هم بسیار متفاوت است و نمایی خاص و زیبایی بی نظیری را از قسمت بیرونی پنجره پدیدار می‌کند.

به دلیل طیف گسترده طرح و رنگ پارچه رومن از این پرده ها در پذیرایی ، اتاق نشیمن ، اتاق خواب ، آشپزخانه و دیگر فضاهای خانه استفاده می‌شود که این موضوع نشانگر زیبایی و کارایی مناسب این سبک پرده است.

 

نحوه انتخاب پرده رومن برای طراحی دکوراسیون خانه

نحوه انتخاب پرده رومن

برای انتخاب پرده رومن مناسب برای قسمت های مختلف خانه از همه مهم تر نوع طراحی فضا و ابعاد پنجره است. طراحی یک فضا از قسمت های خانه می‌تواند کلاسیک یا مدرن باشد که عناصر مهمی از جمله رنگ و چیدمان وسایل ، نور و ابعاد پنجره در انتخاب ما تاثیر گذار هستند.

بیشتر بخوانید
پرده شید چیست؟ معرفی انواع مدل های شید رول

برای دکوراسیون های کلاسیک از پارچه هایی طرحدار و با رنگ های متنوع یا طرح های گلدار استفاده می‌شود که باز هم چیدمان محیط بر انتخاب ما تاثیر گذار است. در این سبک طراحی حتی می‌توان از پرده رومن با طرج و رنگ ساده به همراه والان های آویز در کناره پنجره جهت زیباتر کردن فضا استفاده کرد. برای دکوراسیون های مدرن طرح و رنگ استفاده شده غالبا ساده بوده و یا مدل هایی با طرح خط دار ، هندسی یا پتینه با رنگ غالب محیط استفاده می‌شود.

پرده رومن ساده

موضوع مهم بعدی در انتخاب پرده رومن ابعاد پنجره است. از مدل رومن برای پنجره هایی با ابعاد کوچک و متوسط استفاده می‌شود که با ترکیب به همراه دیگر پرده ها محیط را جذاب تر می‌کند. برای پنجره هایی با ابعاد بزرگ پرده به صورت دو تکه دوخته می‌شود. به طور مثال برای پنجره ای با عرض ۴ متر از رومن با دوخت دو تکه ۲ متری استفاده می‌شود.

 

انواع مدل های پرده رومن

انواع مدل های پرده رومن

قبل از معرفی انواع مدل های پرده رومن بهتر است با نحوه کارکرد این مدل پرده آشنا شوید. مدل رومن به صورت مکانیزم حرکتی عمودی قابل جا به جایی است. یعنی مانند پرده های زبرا می‌توان آن را به بالا و پایین جا به جا کرد. درحالت باز شده پرده کاملا صاف و بدون چین است اما وقتی به بالا جمع شود پارچه به صورت پله پله بر روی هم قرار می‌گیرد. نمونه را در عکس پایین مشاهده کنید:

پرده مدل رومن

پرده های رومن در دو مدل شید رومن ( شید رومی ) و رومن معمولی ساخته می‌شود. تفاوت این دو مدل در نحوه ایستایی پارچه هنگام جمع شدن و مکانیزم حرکتی آن ها است. پارچه رومن معمولی هنگام جمع شدن به صورت پله پله و منظم بوده و طبق سلیقه خودمان می‌توانیم هنگام دوخت فاصله بین این پله ها را بیشتر یا کمتر کنیم. همچنین ریل رومن استفاده شده در این مدل به صورت دستی یا برقی است.

شید رومی که با آن شید رومن هم می‌گویند از جدیدترین مدل پرده های رومن محسوب می‌شود. جدید بودن این مدل صرفا به دلیل جنس پارچه و نوع مکانیزم حرکتی آن است.

پارچه های استفاده شده در شید رومی از جنس همان پارچه استفاده شده در شید و زبرا است که پارچه ضخامت و آهار مناسبی داشته تا هنگام جمع شدن به صورت پله پله قرار بگیرد. اما فاصله این پله ها با هر اندازه ای از ابعاد پنجره که پرده را سفارش دهید تقریبا یکی است و نمی‌توان هنگام دوخت این فاصله را کم و زیاد کرد.

شید رومن

به این دلیل که شید رومی مانند پرده شید با دستگاه تولید شده و مدل آن نوعی پرده جدید هم محسوب می‌شود. مکانیزم حرکتی شید رومن کاملا مشابه پرده شید و زبرا بوده و برای ریل آن از همان متریال و لوازم پرده شید استفاده می‌شود.

اگر دوست داشتین درباره این موضوع اطلاعات بیشتری داشته باشید به مقاله انواع مدل های پرده شید در وبلاگ فروشگاه پرده و اکسسوری ابزار پرده مراجعه کنید.

 

ویژگی پارچه مناسب برای رومن

پارچه مناسب برای پرده رومن

برای دوخت پارچه مدل پرده رومن می‌توان از انواع پارچه نظیر : کتان ، گونی بافت ، مخمل و … استفاده کرد ولی جنس پارچه باید به نحوی باشد که در حالت عادی کش نیاید و پس از دوخت چروک نشود. اصولا پارچه هایی که جنس آن بسیار نرم و یا بسیار ضخیم است برای رومن گزینه مناسبی نیست و هنگام اجرا پرده زیبایی و جلوه مورد نظر برای قرار گیری بر روی پنجره را نداشته و چین دار شدن و پله پله شدن پارچه امکان پذیر نیست و در نهایت مدل رومن نامرتب می‌شود.

بیشتر بخوانید
نحوه انتخاب پرده اتاق خواب + نکات مهم

از پارچه هایی استفاده کنید که کمی ضخیم باشند تا دیگر به آستر پرده هم نیاز نداشته باشید. انتخاب پارچه کاملا بر عهده خودتان است و حتی از حریر و ساتن هم می‌توان استفاده کرد اما باید طرح و نقش و در نهایت کارایی ، مناسب با مدل پرده رومن باشد.

 

در انتخاب پارچه طرحدار رومن چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

پارچه طرحدار مدل رومن

برای پارچه پرده رومن می‌توانید از انواع طرح ها استفاده کنید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که در پارچه هایی با طرح و نقش بزرگ مانند گلدار هنگام جمع شدن پرده به بالا طرح کلی پارچه بین چین ها گم می‌شود و نمی‌توان تمام طرح را یکجا مشاهده کرد.

اگر دقت کرده باشید بیشتر پرده های رومن با نقش های بسیار کوچک و در کنار هم استفاده می‌شوند تا هم در حالت جمع شده و هم در حالت باز بتوان زیبایی طرح پارچه را مشاهده کرد.

 

طرز دوخت پرده مدل رومن

طرر دوخت پرده رومن

دوخت پرده های رومن نسبت به دیگر مدل ها سخت تر است . به همین دلیل بسیاری از افراد که قصد دارند خودشان دوخت پرده را انجام دهند از خریدن این مدل صرف نظر می‌کنند. اما بهترین کار ممکن سپردن دوخت پارچه به یک خیاط ماهر است. در دوخت رومن اگر یک سانتی متر از عرض پارچه اشتباه دوخته شود ، هنگام جمع کردن پرده به صورت کج و نا مرتب قرار می‌گیرد.

مدل دوخت پرده رومن

ولی اگر خودتان قصد داشتید پرده رومن را بدوزید بهتر است بدانید به چه وسایلی نیاز دارید. از مهم ترین وسایلی که در دوخت رومن به کار می‌رود می‌توان به نوار رفلت و چسب دو طرفه پارچه اشاره کرد.

نوار رفلت : نوار رفلت همان نوار پرده های باریک حلقه دار یا بدون حلقه است که نخ های قرقره رومن از داخل آن عبور می‌کند و با قرار دادن میله داخل آن می‌توان هنگام جمع کردن پرده به بالا آن را به صورت پله پله مشاهده کرد.

نوار رفلت پرده های رومن

چسب دو طرفه پارچه : چسب دو طرفه پارچه برای متصل کردن پرده رومن به ریل رومن است که یک قسمت چسب بالای پرده و قسمت دیگر بر روی ریل قرار می‌گیرد تا بتوان پرده و ریل را به هم متصل کرد.

چسب دو طرفه برای پرده های رومی

 

قیمت پرده رومن به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت پرده رومن به نوع پارچه و ریل استفاده شده بستگی دارد. برای تهیه پرده مدل رومن قیمت مناسب و ارزان بهتر است از پارچه های معمولی و ریل دستی استفاده کنید. ولی اگر هزینه نهایی اجرا برای شما اهمیتی ندارد می‌توانید از پارچه های فوق العاده با کیفیت و یا ریل با متریال درجه یک استفاده کنید که در این صورت قیمت تمام شده محصول تا ۵ برابر افزایش پیدا می‌کند.

 

قیمت ریل رومن و انواع مدل های آن

قیمت انواع مدل ریل پرده رومن

ریل رومن در دو مدل دستی و برقی عرضه می‌شود که کارکرد کلی آنها به یک شکل است. در ریل رومن دستی برای جابه جایی از یک زنجیر یا طناب که به ریل متصل است استفاده می‌شود ولی در پرده رومن برقی شخص با زدن یک کلید میتواند پرده را به راحتی جا به جا کند.

بیشتر بخوانید
۳ ویژگی مهم و جذاب پرده شید بلک اوت که حتما باید بدانید !

هنگام خرید شید رومی نیازی به محاسبه قیمت ریل نیست به دلیل اینکه قیمت تمام شده کار به صورت متر مربعی محاسبه می‌شود. اما برای پرده رومن معمولی ، ریل رومن تا یک سوم قیمت تمام شده محصول را به خود اختصاص میدهد.

ریل های رومن موجود در بازار در مدل های مختلفی عرضه می‌شوند که تفاوت آن ها در کیفیت متریال استفاده شده و محل قرار گیری قرقره ها درون ریل رومن است. محل قرار گیری قرقره ها در داخل کانال یا بیرون کانال ریل است. نخ قرار گرفته داخل این قرقره ها به صورت نواری یا به شکل نخی است.

ریل رومن دستی برای پرده رومن

ریل رومن دستی موجود در بازار که کیفیت خوبی هم داشته باشد از متری حدود ۶۰۰ هزار تا ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد. برای ریل رومن برقی هم باید یک موتور جداگانه به همراه ریل مخصوص تهیه کرد که به دلیل تنوع موجود در بازار قیمت های مختلفی برای این مدل وجود دارد.

به نسبت هزینه ای که برای خرید پارچه کرده اید برای ریل رومن هم به آن نسبت هزینه کنید تا قیمت تمام محصول مناسب باشد.

 

نحوه نصب و شستشو پرده مدل رومن

برای نصب پرده رومن ابتدا ریل رومن را در محل مورد نظر نصب می‌کنیم و سپس میله هایی که برای نوار رفلت تهیه کرده بودیم را داخل نوار قرار می‌دهیم. بعد از متصل کردن چسب دو طرفه پارچه به چسب ریل نوبت به قرار دادن نخ قرقره به داخل حلقه های نوار رفلت است. پس از قرار دادن نخ درون حلقه های نوار رفلت و بستن آن ، پرده آماده استفاده است.

شستشو پرده مدل رومن

نصب پرده های مدل رومن

پرده های رومن مانند دیگر مدل های پرده پس از مدتی استفاده و قرار گرفتن در محیط خانه کثیف می‌شوند و گرد و غبار بر روی سطح پارچه می‌نشیند که باید به صورت مرتب و دوره ای شسته شوند. برای شستشوی رومن و باز کردن پرده از محل نصب ، باید تمام مراحلی که برای نصب آن گفته ایم را از آخر به اول اجرا کنید.

اول قرقره های بسته شده به نوار رفلت را باز می‌کنیم ، سپس چسب دو طرفه پارچه را از ریل جدا کرده و میله های درون نوار رفلت را هم در میاوریم و پس از شستشو و خشک کردن دوباره پرده را متصل می‌کنیم.

 

مزایا و معایب استفاده از پرده های رومی

مزایا :

 • دارای طرح و رنگ بسیار متنوع
 • امکان استفاده در دکوراسیون های کلاسیک و مدرن
 • قابل استفاده در پذیرایی ، اتاق نشیمن ، اتاق خواب …
 • مناسب برای کنترل نور و حریم شخصی منازل
 • موجود در انواع مدل های دوخت از جمله آبشاری ، ساده ، هلالی و …
 • قابلیت اتصال دالبر پارچه ای و رزینی به پرده
 • امکان اجرا به صورت دستی و اتوماتیک

معایب :

 • نصب و شستشو زمانبر نسبت به دیگر مدل ها
 • استفاده برای پنجره با ابعاد کوچک و متوسط
 • قیمت بالای لوازم رومن

برای شما عزیزان تصاویر چند نمونه پرده رومن شیک و زیبا برای دکوراسیون های کلاسیک و مدرن را آماده کرده ایم تا با مشاهده و الگو برداری بتوانید انتخاب فوق العاده ای داشته باشید:

مدل های جدید پرده های رومن

پرده رومن پذیرایی ساده

پرده رومن پذیرایی مدل طرحدار

پرده رومن اتاق خواب مدل گلدار صورتی

پرده رومن سفید و صورتی ساده

پرده رومن قهوه ای آشپزخانه

پارچه گلدار طرح ترمه مدل رومن

پارچه رنگارنگ برای انواع مدل های رومن

پرده رومی صورتی طرحدار

پرده های رومی طرح دار زرد رنگ

 

سخن نهایی

هر گاه قصد داشتید پرده ای خاص و جذاب برای دکوراسیون خود تهیه کنید، با انتخاب پرده های رومی می‌توانید کارایی و زیبایی را برای خانه خود فراهم کنید. فرقی نمی‌کند طراحی دکوراسیون داخلی شما مدرن باشد یا کلاسیک ، به هر حال پرده رومن برای تمامی سلیقه ها یک الگو و طرح مناسب برای اجرا است.

دیدگاهی در مورد “پرده رومن چیست ؟ همه چیز درباره پرده های رومی

 1. mariya.ab1362 گفت:

  سلام وقت بخیر
  شما سفارش پرده رومن قبول نمیکنید؟

  1. سلام
   لطفا با شماره فروشگاه تماس بگیرید همکارانم راهنماییتون کنن.

 2. مریم اکبرزاده گفت:

  با سلام اگه از پرده رومن استفاده کنیم دیگه نمیشه پنجره رو باز کرد؟ لطفا راهنمایی میفرمایین که چه راهی برای استفاده از پنجره ممکنه چون من میخوام هم پنجره باز بشه هم پرده رومن باشه آیا امکانش هست؟ فضای بین سقف تا پنجره هم ۲۸سانتی متر هست

  1. سلام
   به دلیل این که اندازه فضای بالای پنجره تا سقفتون کم هست امکان استفاده از پرده رومن رو ندارید. ( چون پرده های رومن به صورت پله پله روی هم قرار میگیرن ) ، باید از پرده های مکانیزه نظیر زبرا و شید استفاده کنید.

 3. مهسا لطفی گفت:

  سلام
  از پارچه های چاپی هم میشه برای دوخت این مدل پرده استفاده کرد؟
  لطفا راهنمایی می‌کنید

  1. سلام و درود
   بله، استفاده از پارچه های چاپی برای دوخت رومن هم امکان پذیر است. پارچه مناسب برای این مدل نظیر مخمل ، کتان و …. بوده و بهتر است تا طرح و نقش پارچه را متناسب با ابعاد پنجره انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *