دکوراسیون داخلی

پرده سیلوئت چیست؟ پرده ای مدرن با قابلیت چاپ عکس بر روی پارچه

پرده سیلوئت

پرده سیلوئت مدلی از پرده های مدرن است که اصطلاحا به آن زبرا سه بعدی هم می‌گویند. این پرده در نگاه اول مانند کرکره فلزی به نظر می‌رسد که به صورت پارچه ای ساخته شده است. پرده سیلوئت (Silhouette) در لغت به معنای شی نیم رخ یا پخش کننده نور است که بعضا به اشتباه به آن پرده ضد نور گفته می‌شود. این مدل مکانیزمی شبیه به پرده های کرکره ای ولی با ساختار زبرا دارد که در این مطلب سعی در بررسی انواع مدل ، قابلیت چاپ تصویر بر روی پارچه و بررسی ویژگی های آن داریم.

با یک مقاله اختصاصی دیگر از وبسایت ابزار پرده به نام پرده سیلوئت چیست همراه ما باشید تا به بررسی کامل این مدل از پرده های مدرن بپردازیم.

 

پرده سیلوئت چیست؟ همه چیز درباره پرده سه بعدی

پرده سیلوئیت مدلی از پرده های مدرن است که از دو لایه حریر بصورت موازی و یه لایه پارچه افقی در بین این دو حریر ساخته شده است. این مدل مکانیزمی مشابه کرکره فلزی دارد که قابلیت تنظیم نور و سایه روشن را فراهم می‌کند. به این مدل پرده به دلیل قابلیت چاپ تصویر و عکس بر روی آن اصطلاحا زبرا سه بعدی هم می‌گویند زیرا تصویر بر روی دو لایه حریر چاپ می‌شود و پرده در حالت باز و بسته سه بعدی به نظر می‌رسد.

پرده سیلوئت چیست

ویژگی مهم پرده سیلوئت قابلیت پخش نور بر تمامی فضای اتاق است. پرده در حالت بسته شده نور کمی را از خود عبور می‌دهد ( به دلیل وجود سه لایه حریر که بر روی یکدیگر قرار گرفته اند ) اما هنگامی که قصد داشته باشیم از منظره و نور خورشید استفاده کنیم پرده را در حالت باز شده قرار می‌دهیم تا در کنار قابلیت مشاهده فضای بیرون از نور ورودی به داخل خانه استفاده کنیم. مزایا این مدل از زبرا سه بعدی در قابلیت پخش نور بر تمامی قسمت های اتاق است .

اگر مقاله پرده سان اسکرین را خوانده باشید حتما متوجه اهمیت کنترل نور بر دکوراسیون داخلی شده اید. پرده سیلوئت هم مانند شیدهای خورشیدی هنگام قرار گرفتن در مقابل نور خورشید ، از ورود نور مستقیم به داخل اتاق جلوگیری کرده و نور خورشید را بر تمامی فضای اتاق پخش می‌کنند که از این جهت مناسب برای استفاده در تمامی قسمت های خانه و یا دفاتر اداری و تجاری هستند.

 

طرح و رنگ ، از ساده ترین رنگ تا رنگ هایی به وسعت رنگین کمان

مدل های پرده سیلوئت

پرده های سیلوئت در دو مدل ساده و چاپی عرضه می‌شوند که طرح های ساده اما با طیف رنگی متنوع که رنگ هایی نظیر سفید ، کرم ، عسلی و قهوه ای …. از محبوب ترین آن هاست. در کنار نمونه رنگ های ساده طرح هایی مانند طرح چوب یا کبریتی تنها نمونه های طرح دار این مدل از پرده مدرن هستند. طرح چوب یا کبریتی رنگ هایی با رگه هایی روشن یا تیره است که بر روی پارچه اجرا می‌شود تا هنگام استفاده حسی شبیه به استفاده از محصولات ساخته شده از چوب را القا کند.

بیشتر بخوانید
پرده لوردراپه چیست ؟ انواع کرکره عمودی سال 2024

پرده سیلوئت چاپی یا تصویری مدل دیگری از این سبک پرده است که در آن تصویر مورد نظر که می‌تواند عکس هایی از طبیعت ، منظره ، حیوانات یا هر تصویر دیگری باشد بر رو روی پارچه چاپ شده و هنگام استفاده از پرده در حالت سایه روشن اگر پرده در حالت جمع شده باشد جلوه ای مانند یک قاب عکس را ایجاد می‌کند و اگر پرده در حالت باز شده قرار بگیرد تصویر چاپ شده حالتی جذاب و پویا به خود می‌گیرد.

 

سیلوئت سه بعدی ، چاپ تصویر خاص تا عکس شخصی

برای استفاده از پرده سیلوئیت سه بعدی هیچ محدودیتی در انتخاب عکس و تصویر وجود ندارد. به عنوان مثال شما می‌توانید از تصویر یک منظره برای پرده آشپزخانه خود استفاده کنید و یا عکس شخصی خود را برای استفاده در اتاق خواب در نظر بگیرید. نکته حائز اهمیت کیفیت تصویر چاپ شده بر روی پرده است ، هر چقدر تصویر شما با کیفیت تر باشد در نتیجه پس از طراحی و اجرا پرده جلوه ای بسیار زیباتر دارد.

پرده سیلوئت سه بعدی

تصویر مورد نظر شما برای چاپ بر روی پرده می‌تواند تصویری از یک منظره سرسبز در تابستان یا تصویری از یک جاده پاییزی با برگ هایی به رنگ نارنجی و زرد باشد. در هر صورت هیچ محدودیتی برای استفاده از تصاویر مختلف وجود ندارد و در نتیجه با توجه به سلیقه خودتان می‌توانید از هر تصویری که دوست داشته باشید به عنوان پرده سیلوئت در دکوراسیون خود استفاده کنید. البته به چیدمان دکوراسیون و تنوع رنگ های استفاده شده در محیط توجه داشته باشید تا فضای مورد نظر بیش از اندازه شلوغ نشود.

جدیدترین رنگ های مورد استفاده در ذکوراسیون داخلی که جزو رنگ های سال جدید یعنی 2021 یا 1400 محسوب می‌شود رنگ زرد و خاکستری است که طراحان دکوراسیون برای بهره گیری از این رنگ ها از تصاویر مینیمال یا پتینه با طیف رنگ زرد و خاکستری استفاده می‌کنند که چاپ آن بر روی پرده سیلوئت بسیار جذاب و ایده آل می‌شود.

بیشتر بخوانید
پرده کرکره چیست؟ بررسی انواع کرکره فلزی و چوبی

مدل پرده سیلوئت آشپزخانه

مکانیزم حرکتی سیلوئت ، حالت دستی و برقی

مکانیزم حرکتی پرده سیلوئت به صورت عمودی به بالا و پایین است که مانند پرده های زبرا و شید می‌توان این مدل را هم به بالا و پایین جمع کرد. سیلوئیت با دو سیستم دستی و برقی عرضه می‌شود، در مکانیرم دستی با کشیدن زنجیر پرده به بالا و پایین جمع می‌شود اما در مقابل سیستم برقی که به وسیله ریموت کنترل یا سیستم های هوشمند پرده سایه و روشن می‌شود بسیار راحت تر است.

برای استفاده از حالت باز شده پرده هنگامی که قصد دارید از نور محیط استفاده و فضای بیرون را تماشا کنید، ابتدا پرده را تا نهایت اندازه باز کرده و در همان جهت زنجیر را به سمت بالا می‌کشیم تا پرده سیلوئت ظاهری مانند کرکره فلزی و چوبی داشته باشد.

 

سایز نوار سایه و روشن سیلوئت

نوار سایه روشن پرده سیلوئت

همانطور که متوجه شده اید پرده سیلوئت از دو لایه حریر بر روی یکدیگر تشکیل شده است که نوارهایی باریک به صورت افقی بین این دو لایه قرار گرفته اند و وظیفه سایه و روشن کردن پرده را بر عهده دارند. این نوارها در دو سایز متوسط و باریک عرضه می‌شود که محبوب ترین آن پرده سیلوئت با نوار متوسط است و از مدل های مناسب برای چاپ تصویر هم این مدل است. سیلوئیت با نوار های باریک که در رنگ های ساده تولید می‌شود به دلیل قیمت بالا کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

تفاوت پرده سیلوئت با دیگر پرده های مدرن

تفاوت پرده سیلوئت با زبرا

تفاوت پرده سیلوئت با دیگر پرده های مدرن مانند زبرا در نوع مکانیزم جابه به جایی برای حالت سایه و روشن است. در پرده های زبرا برای تنظیم سایه روشن در هر نقطه ای که پرده قرار گرقته باشد می‌توان به وسیله زنجیر سایه روشن کردن پرده را تغییر داد. ولی در مدل سیلوئیت، پرده تا انتها به سمت پایین کشیده شده و هنگام کشیدن زنجیر به سمت بالا سایه روشن کردن انجام می‌شود.

به بیانی ساده پرده کرکره ای را در نظر داشته باشید که از جنس پارچه ساخته شده باشد و مانند زبرا مکانیزم جابه جایی عمودی دارد. دومین تفاوت پرده سیلوئت با دیگر پرده های مدرن قیمت نهایی محصول ساخته شده است. این مدل به دلیل استفاده از دو لایه پارچه حریر و یک لایه پارچه میانی تقریبا از نظر قیمتی گرانتر از دیگر مدل ها است. البته قابلیت چاپ تصویر بر روی پارچه هم دلیلی برای افزایش قیمت تمام شده محصول پس از ساخت است.

بیشتر بخوانید
ریل بیمارستانی و هتلی ، بهترین مدل ها کدام است؟

 

نحوه تمیز کردن پرده سیلوئت چگونه است؟

برای نظافت پرده سیلوئت می‌توان از دو روش گردگیری و شستشوی کامل استفاده کرد. برای تمیز کردن سطحی پرده به صورت هفتگی یا ماهانه با استفاده از جاروبرقی گردگیری را انجام می‌دهیم . برای شستشوی کامل که برای تمیز کردن دوره ای مناسب است از بخارشوی یا شستشوی دستی استفاده می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: طریقه شستشوی پرده زبرا در خانه

تمیز کردن پرده سیلوئت

نحوه نصب سیلوئت

برای نصب این مدل پرده که مانند دیگر پرده های مدرن به صورت آماده و مونتاژ شده عرضه می‌شود ، تنها به نصب پایه های نگهدارنده نیاز است تا پرده به وسیله آن به سقف یا دیوار متصل شود. هنگام سفارش پرده سیلوئت به این نکته توجه کنید که حداکثر اندازه قابل اجرا برای فضاهایی با عرض 2.7 متر است و برای ابعاد بزرگتر باید پرده را به صورت دو تکه سفارش دهید.

بیشتر بخوانید:طریقه نصب پرده زبرا در خانه

 

مزایای پرده سیلوئت

مزایای پرده سیلوئت

استفاده از پرده مدرن سیلوئت بدلیل شباهت زیادی که به مکانیزم پرده کرکره ای دارد و از جنس حریر و پارچه ساخته شده است مزایای زیادی جهت استفاده در دکوراسیون داخلی دارد که چند مورد از آن ها شامل:

  • زیبایی و تنوع رنگ بسیار زیاد در مقایسه با دیگر پرده های مدرن بدلیل قابلیت چاپ تصویر بر روی پارچه
  • کیفیت بالای چاپ تصویر بر روی پرده بدلیل ساخته شدن از دو لایه حریر
  • بهره گیری از حالات مختلف سایه روشن برای تنظیم نور ورودی به داخل اتاق
  • استفاده از دو سیستم مختلف برای جابه جایی ( سیستم زنجیری و برقی )
  • قابل اجرا در اتاق پذیرایی ، اتاق خواب ، آشپزخانه ، محیط تجاری و اداری
  • نسبت به دیگر پرده های مدرن مدل لوکس تری به شمار می‌رود
  • قابلیت تمیز کردن به صورت دوره ای به وسیله جاروبرقی و بخارشوی
  • قابلیت نصب آسان به دو حالت سقفی و دیواری

مدل پرده سیلوئیت

طرح جدید پرده سیلوئت

پرده سیلوئت اتاق خواب

پرده سیلوئت تک رنگ قهوه ای

پرده سیلوئت پذیرایی

پرده سیلوئیت

پرده سیلوئیت اتاق نشیمن

پرده سیلوئت رنگ روشن

پرده سیلوئت اتاق مطالعه

 

سخن نهایی

پرده سیلوئت یا همان زبرا سه بعدی یکی از مدل های لوکس پرده های مدرن به شمار می‌رود که تنوع طرح و رنگ مختلف امکان استفاده و هماهنگی با دکوراسیون هر فضایی را فراهم می‌کند. فرقی ندارند که پنجره شما در مقابل نور خورشید یا در مقابل سایه درختان باشد ، در هر صورت مکانیزم سایه روشن کردن پرده پاسخگوی نیاز شما در کنار زیبایی بی حد و اندازه آن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *