دکوراسیون داخلی

انواع پرده مناسب برای حیوانات خانگی ، ویژگی مدل مناسب چیست؟

پرده مناسب برای حیوانات خانگی

بیشتر افراد هنگام انتخاب پرده مناسب برای دکوراسیون حیوانات خانگی خود دچار شک و تردیدهایی در انتخاب مدل و جنس پرده می‌شوند که پروسه خرید را سخت تر می‌کند. اگر در خانه خود از حیوانات بازیگوشی نظیر سگ و گربه نگهداری می‌کنید حتما این سوالات برای شما پیش آمده است که مثلا چه سبک پرده ای برای ورودی خانه هایی که سگ و گربه دارند مناسب است یا چرا گربه ها علاقه زیادی به بالا رفتن از پرده و چنگ زدن به آن ها را دارند.

در این مطلب سعی داربم برای خرید و چیدمان انواع پرده مناسب برای حیوانات خانگی شما را راهنمایی کرده و سپس با ارائه راهکارهایی عملی که برای جلوگیری از آسیب رساندن حیوانات خانگی به پرده کاربرد دارد را به شما آموزش دهیم.

 

نکات مهم برای خرید پرده مناسب برای حیوانات خانگی

پرده های پارچه ای و والان های بلندی که برای تزیین دکوراسیون داخلی استفاده می‌شوند در مقابل زیبایی و جلوه ای که به فضای خانه می‌دهند ، برای خانه هایی که در آن حیوانات خانگی نگهداری می‌شود مناسب نیستند و اگر تجربه استفاده از این مدل ها را داشته باشید مشاهده کرده اید که گربه ها علاقه زیادی به چنگ زدن و بالا رفتن از این مدل پرده را دارند. به جای استفاده از مدل های قدیمی برای خانه های امروزی و به خصوص خانه هایی که در آن از سگ و گربه نگهداری می‌شود باید از پرده های مدرن استفاده کنیم.

پرده مناسب برای گربه

قبل از خرید پرده برای حیوانات خانگی ابتدا به چند نکته مهم توجه کنید، پرده ای که قصد دارید تهیه کنید برای پنجره یا درب ورودی است و اینکه حیوان خانگی شما سگ یا گربه است. سگ و گربه خصوصیاتی کاملا متفاوت از یکدیگر دارند که هنگام قرار گرفتن در محیط های مختلف واکنش هایی متفاوتی از یکدیگر بروز می‌دهند. شاید گربه ای بازیگوش داشته باشید که عادت دارد به هر شی پارچه ای که در خانه وجود دارد  چنگ بزند و یا سگ بازیگوشی که پایه مبل را با دندان گاز می‌گیرد.

محل قرارگیری پرده هم یکی از نکات مهمی است که به آن اشاره کردیم ، اگر پرده را برای پنجره انتخاب می‌کنید بیشتر به سراغ پرده هایی افقی مانند زبرا و شید و کرکره های افقی بروید. اما اگر قصد دارید برای درب ورودی پرده ای انتخاب کنید که حیوان خانگی شما به راحتی از آن عبور کند پرده های لوردراپه بهترین انتخاب برای شما هستند.

 

ایمنی و دوام

پرده قابل استفاده برای دکوراسیون حیوانات خانگی

هنگام خرید پرده مناسب برای حیوانات خانگی از مدل هایی استفاده کنید که جنس پرده از متریال با دوام و مقاوم با طول عمر طولانی باشد. کرکره های چوبی و کرکره های فلزی در مقابل پرده پارچه ای مانند تور و حریر بسیار با دوام تر هستند و اگر به صورت اصولی در محل مورد نظر نصب و اجرا شوند از نظر ایمنی قابل قبول هستند. حیوانات خانگی با کشیدن پنجه و چنگ زدن بر روی کرکره نمی‌توانند به پرده آسیبی وارد کنند.

بیشتر بخوانید
روانشناسی رنگ پرده و تاثیر آن بر روحیه افراد

اگر در خانه از حیواناتی نگهداری می‌کنید که ریزش مو دارند و نیازمند این هستید که برای نظافت و تمیز کردن خانه به صورت دوره ای اقدام کنید از پرده کرکره ای به جای پرده پارچه ای استفاده کنید. پرده های پارچه ای به دلیل بافت و جنس پارچه اگر به صورت مکرر و دوره ای تمیز نشوند باعث بروز بیماری های تنفسی و پوستی مخصوصا در محیط های پوشیده و سربسته می‌شوند. از این جهت سعی کنید پرده هایی مانند پرده کرکره را انتخاب کنید تا با گردگیری به وسیله جاروبرقی به راحتی تمیز شوند. یکی از مزیت های پرده کرکره یا لوردراپه همین نظافت آسان و بدون دردسر است.

 

مکانیسم حرکتی

مکانیسم حرکتی پرده مناسب حیوانات خانگی

مکانیسم حرکتی پرده مناسب برای حیوانات خانگی به دو صورت دستی و اتوماتیک است. مکانیسم مدل دستی یعنی همان زنجیر یا طناب های بلندی که با کشیدن آن پرده به صورت عمودی یا افقی جابه جا می‌شود. فرقی نمی‌کند پرده به سقف یا دیوار متصل باشد در هر دو صورت این زنجیر در یک طرف پرده آویزان است که از نظر ایمنی برای خانه هایی که از حیوانات بازیگوشی نظیر سگ و گربه نگهداری می‌کنند مناسب نیست زیرا در هنگام بازیگوشی حیوان امکان دارد بند پرده به دور گردن حیوان پیچ خورده و باعث آسیب رساندن به آن شود. برای رفع این مشکل زنجیر یا بند پرده را در ارتفاعی بلندتر از سطح زمین و بر روی یک پایه نگهدارنده قرار دهید.

اگر به دنبال آسان ترین راه برای جابه‌جایی این مدل از پرده ها هستید بهترین انتخاب استفاده از مکانیسم حرکتی اتوماتیک است یعنی با استفاده از موتور برقی که به پرده متصل شده است، پرده را حرکت دهیم. ویژگی این مدل استفاده از ریموت کنترل برای جابه‌جایی پرده به بالا و پایین است که در این صورت بدون نیاز به وارد شدن به اتاق حیوان خانگی خود می‌توانیم از تمام قسمت های خانه حرکت پرده را کنترل کنیم و دیگر مشکلاتی نظیر آویزان بودن زنجیر و در مقابل خطرات احتمالی آن وجود ندارد.

 

بهترین مدل مناسب برای پنجره و درب ورودی ، پرده عمودی یا افقی؟

پرده برای دکوراسیون اتاق حیوانات

هنگام انتخاب پرده مناسب برای حیوانات خانگی مدلی که برای پنجره یا درب ورودی انتخاب می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد. اگر سگ یا گربه خود را در اتاق مخصوص نگهداری می‌کنید برای پنجره این محیط ها از پرده های افقی استفاده کنید. پرده های افقی پرده هایی هستند که مکانیسم جابه‌جایی آن ها به صورت افقی است که توسط زنجیر یا ریموت کنترل جابه‌جا می‌شوند. به چند نمونه از پرده های افقی می‌توان بع پرده کرکره ای ، زبرا ، شید و بامبو اشاره کرد.

پرده های افقی نظیر شید یا کرکره به نحوی ساخته شده است که حیوانات خانگی در برابر آن ها توانایی بازیگوشی و خرابکاری را ندارند و از این جهت انتخابی ایمن برای دکوراسیون اتاق حیوانات محسوب می‌شوند. البته توجه داشته باشید که هر چقدر ارتفاع پرده نسبت به زمین بیشتر باشد بهتر است زیرا دیگر نگران نظافت پرده و آسیب رسیدن به حیوان نیستید. برای پنجره های قدی و بلند بهتر است از کرکره فلزی یا چوبی استفاده نکنید تا درگیر مشکلاتی مانند تصویر زیر شوید.

بیشتر بخوانید
ریل گریبر چیست؟ برترین ریل اتومات دستی در ایران

مدل پرده مناسب برای گربه

هنگام خرید پرده مناسب برای حیوانات خانگی این نکته مهم را به خوبی به یاد داشته باشید که پرده های بلند و تزیینی برای حیوانات مانند اسباب بازی هایی می‌مانند که به صورت دائم در مقابل چشم این حیوانات قرار دارند. از پرده های ریسه ای یا مدل هایی که از قطعات کوچک تشکیل شده اند استفاده نکنید . گاهی اوقات موقع بازی و دویدن، قسمت هایی از پرده به بدن گربه و سگ های بازیگوش گیر می‌کند و پرده به راحتی از قسمت نصب شده می‌افتد. گربه ها هم که عاشق چنگ زدن و کشیدن پرده ها هستند پس پرده هایی را انتخاب کنید که مدل آن ها جدیدتر، مقاوم تر و ایمنی بیشتری داشته باشد.

برای قسمت درب ورودی که حیوان خانگی شما به صورت مداوم در حال رفت و آمد است بهتر است از پرده های عمودی نظیر لوردراپه و مگنتی استفاده کنید تا هنگام دویدن ، پرده به بدن سگ یا گربه گیر نکند. از پرده های عمودی مانند لوردراپه می‌توان برای پنجره هایی بلند و قدی هم استفاده کرد که حیوانات خانگی شما در هر ساعتی از روز که بخواهند بتوانند از پنجره بیرون را مشاهده کنند. مکانیسم حرکت پرده عمودی به وسیله زنجیر یا ریموت کنترل است که به وسیله آن پرده به جهت راست یا چپ جمع می‌شود.

 

انواع پرده های مناسب برای حیوانات خانگی

چنگ زدن گربه بر روی پرده

با خواندن مطلب بالا حتما متوجه شده اید که بسته به محل مورد نظر می‌توان از انواع پرده های مدرن و جدید نظیر کرکره فلزی و چوبی ، انواع زبرا و شید ، مینی شید رول ، لوردراپه و پرده های مگنتی استفاده کرد. اما کسانی که در هر صورت قصد دارند از پرده های تزیینی برای دکوراسیون خود استفاده کنند می‌توانند از ترکیب شید رومی و پرده پانچ برای زیباتر کردن دکوراسیون خانه خود بهره ببرند. مدل شید رومی در بیشتر اوقات در محلی بالاتر از ارتفاع زمین و به صورت ثابت قرار می‌گیرد که از دسترس حیوان خانگی شما دور است ( البته اگر گربه شما آرام باشد).

در صورت استفاده از پرده پانچ از پارچه هایی با دوام و با طول عمر بالا مانند کتان یا گونی بافت استفاده کنید تا در برابر مواردی مانند پارگی بر اثر چنگ زدن و کشیده شدن مقاومت خوبی داشته باشند و به راحتی تمیز شوند.

 

دلایل آسیب رساندن حیوانات به پرده + نحوه قرار گیری پرده مناسب برای حیوانات خانگی

آسیب رساندن حیوانات خانگی به پرده

آسیب رساندن سگ یا گربه به پرده های نصب شده در مقابل پنجره می‌تواند دلایلی مختلف نظیر پرخاشگری و اضطراب، مشاهده افراد و حیوانات دیگر در بیرون از خانه یا هیجان داشته باشد یا این‌که پرده در محل نامناسبی نصب شده باشد. در صورت مشاهده چنین مشکلاتی که حتی در صورت خرید پرده مناسب برای حیوانات خانگی هم قابل برطرف شدن نیستند، سه راه حل برای شما فراهم کرده ایم که در صورت انجام آن مشکلات برطرف می‌شود:

  1. از پرده های بلک اوت ( ضد نور ) استفاده کنید تا حیوان خانگی شما تفاوت بین پنجره و دیوار را تشخیص ندهد.
  2. از اسپری هایی مخصوص که رایحه های خاصی دارند و برا دور کردن حیوانات از محل مورد نظر استفاده می‌شوند بر روی پرده و اطراف پنجره اسپری کنید تا به سمت پنجره نزدیک نشوند.
  3.  استفاده از حفاظ تزیینی اطراف پرده و پنجره برای مدتی محدود و تنبیه کلامی سگ و گربه در صورت نزدیک شدن به آن
بیشتر بخوانید
قیمت و خرید حلقه پانچ پرده ، بهترین نمونه بازار کدام است؟

 

دلیل چنگ زدن و گاز گرفتن گربه و سگ به پرده و راه حل رفع مشکل

افرادی که در خانه از گربه به خصوص گربه های کوچک و بازیگوش استفاده می‌کنند همیشه دغدغه هایی برای جلوگیری از چنگ زدن و بالا رفتن گربه از پرده دارند. گربه ها نیاز دارند تا ناخن هایشان را تیز نمایند و قسمت های مرده ناخن را جدا کنند. به این عمل که با کشیدن پنجه بر روی وسایل خانه انجام می‌شود اسکرچ کردن می‌گویند اگر این کار در جای نامناسبی انجام شود می‌تواند به وسایل خانه آسیب زیادی برساند. شما نمی‌توانید از اسکرچ کردن گربه جلوگیری کنید اما برای رفع این مشکل باید از اسباب بازی اسکرچر مخصوص گربه در نزدیکی محل قرارگیری پرده استفاده کنید و با آموزش، گربه را نسبت به کشیدن پنجه به دیگر وسایل بی اهمیت کنید.

اسکرچر گربه

اما سگ ها مانند گربه ها به دنبال اسکرچ کردن بر روی وسایل نیستند ولی در عوض با دندان های تیز خود به صورت بازیگوشانه یا کاملا پرخاشگرانه پرده های کرکره ای به خصوص کرکره های چوبی را گاز می‌گیرند . برای رفع این مشکل چند اسباب بازی جویدنی در اتاق مخصوص سگ یا در نقاط مختلف خانه قرار دهید تا حیوان خانگی شما به دیگر وسایل کاری نداشته باشد.

اسباب بازی دندونی سگ

 

کلام آخر

هنگام تهیه پرده مناسب برای حیوانات خانگی از جنس پرده با متریال مقاوم استفاده کنید تا طول عمر بالاتری داشته باشند و راحت تر بتوانید نظافت دوره ای را انجام دهید. محل قرارگیری پرده نسبت به زمین هر چه ارتفاع بیشتری داشته باشد ایمنی بیشتری را هم به همراه می‌آورد. در کل تمامی موارد گفته شده به بخشی از چیدمان دکوراسیون شما اشاره دارد اما برای بهترین انتخاب به چیدمان تمامی وسایل اتاق توجه کنید تا فضایی ایمن و بدون دردسر را برای حیوان خانگی خود فراهم کنید.

 

برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره انواع مدل های مناسب پرده برای حیوانات خانگی بدست بیاورید حتما از وبلاگ ما دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *