دکوراسیون داخلی

پرده بامبو یا پرده حصیری چیست؟ چرا در کشورهای شرقی بسیار محبوب است؟

پرده بامبو

تابستان گرم ، بوی چوب ، صدای خش خش حصیر هنگام وزش باد، همه ی این ها ما را به یاد پرده های حصیری قدیمی که در بالکن خانه ها یا بر روی ورودی یا پنچره ای کوچک قرار می‌گرفت می‌اندازد. همان حصیر های درشتی که به عنوان محافظ در برابر آفتاب تابستان برای ما حکم سایه بانی طبیعی را داشت. همان چوب های کوچکی که در دوران کودکی برای ساخت بادبادک تکه ای از آن را می‌کندیم و به کاغذ هایی رنگی وصل می‌کردیم تا رویای کودکی خود را به وسیله آن به پرواز دربیاوریم.

در این مطلب از سری مطلب های دکوراسیون خانه ابزار پرده قصد داریم تا به بررسی ویژگی ، کاربرد ، تفاوت و شباهت های پرده بامبو و پرده حصیری پرداخته و سپس به راهنمایی برای طراحی و خرید پرده حصیری بامبو بپردازیم.

 

پرده بامبو یا پرده حصیری چیست؟

پرده حصیری

پرده بامبو یا پرده حصیری از تعداد بسیار زیادی رشته چوب های نی یا بامبو در کنار هم تشکیل شده است که به وسیله نخ پنبه به تار و پود هم متصل اند. این سبک پرده از زمان های قدیم در ایران استفاده می‌شده است که بیشتر مدل حصیر سنتی آن معروف بود. از مهم ترین تفاوت حصیر سنتی با حصیر بامبو می‌توان به جنس چوب آن ها اشاره کرد.

جنس حصیر سنتی از چوب های درشت ( همون نی بادباک خودمون ) است ولی جنس حصیر بامبو از چوب بامبو طبیعی که در کشور های آسیای شرقی کشت می‌شود است. امروزه از حصیر سنتی بسیار کمتر از قبل استفاده می‌شود و برای مصارف خاصی به طور مثال برای ایجاد سایه بان در ایوان ، تراس و یا پوششی برای محافظت از کولرها یا گلخانه در برابر گرمای تابستان کاربرد دارد پس در نتیجه نیازی نیست در این مطلب درباره مدل قدیمی سخن بگوییم ولی در عوض برای مدل پرده های بامبو کلی حرف برای شما داریم.

 

تاریخچه شید بامبو، اگر بدانید دلیل ساخت پرده بامبو چه داستانی داشته حتما تعجب می‌کنید!!!

شید بامبو

پرده حصیری یا پرده بامبو مانند دیگر پرده های رومی یا مصری که در آن نی های چوبی را به هم می چسباندند تنها یک دلیل برای استفاده داشته و آن هم پوششی به عنوان عایق نور و خنک کردن هوای خانه بوده است ولی در کشور های شرقی استفاده از بامبو به همینجا ختم نمی‌شود. از بامبو در فرهنگ شرقی در وهله اول از نظر معنوی استفاده می‌شده است که به معنی حیات زندگی ، نیکی و دوستی در بیشتر عناصر خانه گنجانده شده است.

ولی اصلی ترین استفاده از بامبو قبل از پرده بامبو یا پرده حصیری ، استفاده در ساخت و ساز خانه و جدا سازی اتاق ها به عنوان پارتیشن ، نرده کشی دور خانه و باغ ، ساخت کفپوش و زیر انداز ، تزئینات داخلی و خارجی خانه و برای موارد دیگر قابل استفاده بوده است. البته هنوز هم بامبو در فرهنگ شرقی جایگاه بسیار ویژه ای برای تزیین دکوراسیون دارد و به نحوی نشانگر فرهنگ این کشورها است.

 

ساختار پرده بامبو، شید بامبو از چه موادی ساخته شده و به چه شکلی کار می‌کند؟

ساختار پرده بامبو

همانطور که گفته شد پرده بامبو یا به اصطلاح پرده حصیری از علف بامبو در اندازه‌ای از نی های بسیار کوچک تشکیل شده است که با ظرافت خاصی و به وسیله بافت نخی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. شید بامبو در دو مدل ساده و دور دوز عرضه می‌شود که مدل معمولی ساختاری کاملا ساده دارد، ولی در مدل دور دوز به دور چوب بامبو لایه ای از پارچه دوخته می‌شود تا پرده را زیباتر کرده و باعث خورد شدن لبه های بامبو بر اثر جا به جایی و اصطکاک نشود.

چوب بامبو در کل یک ویژگی مهم دیگر دارد که آن هم ویژگی مقاوم بودن در برابر آب است.  این پرده ها در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند و از این جهت انتخابی ایده آل برای محیط های مرطوب محسوب می‌شوند. البته فراموش نکنید که قبل از خرید به جنس حصیر بامبو توجه کنید که ترکیبی از حصیر سنتی و بامبو نباشد و بافت آن در برابر رطوبت تحلیل نرود.

حصیر سنتی بامبو

مکانیرم حرکت پرده بامبو یا کرکره حصیری به وسیله یک قرقره کوچک و مقداری نخ بلند است که به این قرقره ها متصل شده اند. هر پرده ای نسبت به اندازه ساخته شده دارای چند قرقره برای حرکت است که وسیله آن می‌توان پرده را به صورت عمودی بالا و پایین کرد. در ادامه به بررسی جنس انواع پرده های حصیری ، انواع مکانیزم حرکتی و نحوه انتخاب درست برای هر بخش از دکوراسیون می‌پردازیم.

 

جنس پرده های حصیری، چگونه قبل از خرید پرده بامبو با کیفیت را تشخیص دهیم؟

پرده های حصیری

برای تشخیص پرده حصیری یا پرده بامبو با کیفیت از مدل های بی کیفیت در ابتدا به جنس حصیر توجه کنید ، با این که مدل نی حصیر بامبو بسیار نازک و ظریف است اما ویژگی مهم آن جنس چوب بامبو است که حداقل مانند چوب های معمولی مقاوم باشد. برای این که بتوانید این مسئله را به راحتی تشخیص دهید در ابتدا حصیر بامبو را از دو طرف با انگشتان خود کمی فشار دهید ، اگر با کمی فشار صدای خورد شدن بامبو را شنیدید شک نکنید که نوعی از حصیر سنتی است و اگر با فشار زیاد هم بامبو آسیبی ندید قطعا هر چیزی به جز بامبو می‌تواند باشد.

بیشتر بخوانید
روانشناسی رنگ پرده و تاثیر آن بر روحیه افراد

در دومین قدم حالت دوخت و یکنواختی پرده حصیری بامبو بعد از ساخته شدن است. نمونه هایی که فروشنده در ویترین مغازه گذاشته است را حداقل یکبار به صورت کلی نگاه کنید تا متوجه یکنواختی دوخت بامبو در سرتاسر عرض پرده شوید. اگر جنس بامبو تقلبی باشد نی بامبو به صورت یک دست صاف و تمیز در کنار یکدیگر قرار نگرفته است.

در سومین قدم از فروشنده بپرسید که آیا امکان دور دوزی نمونه های ساده پرده بامبو و تبدیل آن ها به مدل دور دوز امکان پذیر است یا خیر ؛ طی تجربه ای که مجموعه ابزار پرده در زمینه طراحی و اجرای انواع مدل های پرده حصیری دارد به جرئت می‌توان گفت که بیش از 70 درصد فروشندگان با تردید کلمه “خیر “را به زبان می‌آورند تا جنس فروخته شده پس از تحویل به مشتری مشکل ساز نشود. البته این را هم بگوییم که شرکت هایی با سابقه چندین ساله به تولید شید بامبو می‌پردازند اما به دلیل تنوع مدل های موجود نیازی به انجام این کار ندارند که این شرکت ها را فاکتور می‌گیریم.

مدل پرده های بامبو

در چهارمین قدم به مدل کارکرد مکانیزم حرکت پرده بامبو توجه کنید. این پرده ها در دو مدل جمع شونده رول آپ ( رولی ) و رومنی ( پله پله ) عرضه می‌شوند. برای تست صحت کارکرد یراق آلات پرده ، ابتدا بلندترین مدل ویترین مغازه را پیدا کنید و سپس از فروشنده بخواهید که خودتان چند بار بامبو را بالا و پایین کنید تا از روون بودن قرقره ها مطمئن شوید. ( اگه خودشون این کار رو 100 دفعه هم انجام بدن بازم اطمینان نکنید و خودتون حتما تست کنید).

برای بسیاری از افراد یا حتی شما مشتریان عزیز هم امکان دارد سوالاتی نظیر سوال رو به رو پیش آمده باشد : خب پس پرده حصیری تقلبی از چی ساخته شده و چرا به کیفیت کار باید توجه کرد؟ در جواب این سوال باید بگوییم که پرده بامبو تقلبی یا بهتر است بگوییم کم کیفیت ( استفاده از واژه کم کیفیت به جای تقلبی صرفا برای ایجاد انگیزه برای فروشندگان متقلب است تا با خواندن این مطلب انگیزه خود را از دست ندهند) از نی حصیر سنتی با رنگ آمیزی و دوخت زیبا که باعث ترغیب مشتری به خرید می‌شود استفاده می‌کنند.

امیدواریم شرکت های تولید کننده مدل های پرده بامبو و فروشندگان محترم با خواندن این مقاله از مجموعه ابزار پرده ناراحت نشوند? و به جای ارسال بازخورد و نظرات منفی به فکر بهبود کیفیت محصولاتشان باشند.

 

تفاوت پرده بامبو ساده با مدل دور دوز، کدام مدل برای چیدمان دکوراسیون مناسب تر است؟

پرده بامبو دور دوز

انواع پرده های حصیری در دو مدل ساده و دور دوز عرضه می‌شوند. در مدل دور دوزی شده به دور حاشیه بامبو یک لایه نوار پارچه ای را به عنوان روکش محافظ به کار اضافه می‌کنند. از این نوار های پارچه ای که در اندازه بسیار ظریف و باریک و در رنگ و طرح های مختلف موجود است بیشتر برای فضای کلاسیک و سنتی استفاده می‌کنند. این مدل از پرده بامبو که به نوار حاشیه پارچه ای مجهز شده با قرار گرفتن در یک دکوراسیون کلاسیک باعث متعادل تر شدن تلفیق رنگی پرده با رنگ بندی و چیدمان آن محیط می‌شود.

در فضاهای سنتی هیچ محدودیتی برای استفاده از مدل پرده های بامبو وجود ندارد و تمامی مدل ها به دلیل بهره بردن از ویژگی طبیعی بودن مواد اولیه ، راحت تر با محیط تلفیق و برابر می‌شوند. فرقی نمیکند که شما بامبو با طیف رنگ روشن را انتخاب کنید یا تیره، در هر دو صورت نتیجه حاصل از طراحی و اجرا بسیار ایده آل می‌شود.

پرده حصیری سنتی

از مدل های دور دوزی شده به دلیل اینکه حالتی کلاسیک به خود گرفته اند بیشتر در داخل خانه استفاده می‌شود. برای استفاده از رنگ های مختلف در رنگ بندی بامبو دور دوزی شده هیچ محدودیتی وجود ندارد. به دلیل اینکه بسیاری از افراد از این مدل به جای پرده استفاده می‌کنند، زمینه رنگی متنوعی را برای آن در نظر گرفته اند . از رنگ های محبوب می‌توان به رنگ سفید ، کرم و رنگ های گرم اشاره کرد. مکانیزم جابه جایی این سبک از بامبو برای حرکت به سمت بالا و پایین بیشتر به صورت رومنی ( پله پله ) است تا از نظر زیبایی و کارکرد هر چه بیشتر به مدل پرده نزدیک باشند.

بیشتر بخوانید
پرده هانی کامب ، پرده ای پلیسه با طراحی هوشمندانه و جذاب

اما از شید بامبو یا شید حصیری ساده تقریبا در هر مکانی می‌توان استفاده کرد، فرقی ندارد که در چه محیطی قصد دارید از این مدل استفاده کنید . گاها می‌توان پنجره یک رستوان سنتی را به وسیله آن تزیین کرد و یا به جای پارتیشن متحرک در رستوان های محلی از آن استفاده کرد. بیشتر افراد از این مدل برای پوشش فضای بالکن یا ایوان و محیط های گلخانه ای استفاده می‌کنند.

 

رنگ بندی پرده های حصیری ، برای طبیعی بودن باید از طبیعت کمک گرفت!

رنگ بندی پرده حصیری

پرده حصیری بیشتر در طیف رنگی چوب یعنی از رنگ روشن تا تیره چوبی ساخته می‌شود. البته همانطور که گفته شد رنگ بامبو مدل های دور دوزی شده را به دلیل فانتزی بودن به رنگ دلخواه مانند سفید یا کرم تغییر می‌دهند. بیشتر افرادی که به دنبال خرید پرده بامبو هستند سعی دارند از رنگ های طبیعی‌تر استفاده کنند تا از ویژگی آن بهره ببرند. از هر دو رنگ تیره و روشن این مدل پرده می‌توان برای داخل خانه ، رستوران ، کافه و یا در فضاهای باز استفاده کرد و هیچ محدودیتی برای استفاده از ترکیب رنگی این پرده ها وجود ندارد.

برای استفاده پرده بامبو در فضاهای باز به رنگ چوب توجه داشته باشید، وقتی بامبو در فضای بیرون و در مجاورت آفتاب و باد و باران قرار گرفته باشد زودتر از حالت عادی کثیف می‌شود. پس ترجیحا رنگ هایی را انتخاب کنید که زیاد تیره یا روشن نباشد تا درگیر نظافت مکرر به صورت دوره ای نشوید.

 

آیا شید بامبو در برابر آفتاب ، آب و گرد و غبار مقام است؟

شید بامبو برای تراس

یکی دیگر از ویژگی های پرده بامبو مقاوم بودن آن در برابر آب ، آفتاب و گرد و غبار است. به‌دلیل ویژگی بسیار خوب نی بامبو که مقاوم بودن آن در برابر عوامل گفته شده است در بسیاری از صنایع به عنوان مواد اولیه یا ترکیبی استفاده می‌شود. به همین دلیل است که نصب پرده حصیری در فضای بیرون بدون هیچ دغدغه ای انجام می‌شود. اگر توجه کرده باشید در کشور های آسیای شرقی که هوایی مرطوب دارند از این مدل ها به راحتی استفاده می‌کنند.

تنها مشکلی که پرده بامبو در برابر آفتاب و باران دارد نخ های دوخته شده به آن است. پارچه و نخ در معرض آفتاب شدید مقاومت خوبی ندارد و طی مدت زمانی به مرور زمان پوسیده می‌شود. هنگام خرید سعی کنید از مدل هایی استفاده کنید که نخ تزیینی کمتری برای دوخت بامبو در آن هابه کار گرفته باشند. ویژگی ضد آب بودن بامبو را ملاک اصلی خرید قرار ندهید ، کاملا صحیح است که فروشندگان بر روی ویژگی ضد آب بودن بامبو بسیار مانور می‌دهند، اما واقعیت موضوع به این شکل نیست و کاملا متفاوت است.

پرده بامبو ضد آب

در مجموعه طراحی و دکوراسیون ابزار پرده هیچوقت به یاد نمی‌آوریم که به مشتریان خود تضمین ضد آب بودن پرده حصیری را داده باشیم. اما تضمین می‌کنیم که در برابر دیگر پرده های قابل استفاده در فضای باز بسیار بادوام و مقاوم تر هستند. در نتیجه مدل های ساده بسیار مناسب تر از نمونه های تزیینی برای استفاده در فضای باز است.

 

از کرکره حصیری برای مناطق گرم سیری می‌توان به عنوان پرده و سایه‌بان استفاده کرد؟

کرکره حصیری

بله در مناطق گرم سیری هم می‌توان از کرکره حصیری به عنوان پرده و سایه بان استفاده کرد. همانطور که می‌دانید پرده بامبو از نی های چوبی بسیار ظریفی در کنار یکدیگر تشکیل شده است که در حالت معمول تا 80 درصد از ورود نور به داخل اتاق جلوگیری می‌کند. مدل هایی که بامبو آن ریز بافت است تا 90 درصد هم بهینه شده اند و می‌توان از آن ها به عنوان پوشش پنجره استفاده کرد. ولی اگر قصد داشتید از این سبک برای سایه‌بان در پشت بام یا مصارف دیگر از استفاده کنید باید به سراغ حصیر سنتی دست بافت بروید.

 

مکانیزم حرکت شید حصیری به چه صورت است؟

مکانیزم حرکت پرده بامبو به دو صورت رول آپ ( رولی ) و رومنی ( پله پله ) است. در این مدل ها از قرقره های چرخدار که به وسیله نخ به چوب بامبو متصل شده است استفاده می‌کنند. در مدل رولی پس از کشیدن نخ ها ، پرده به صورت رول شده به بالا جمع می‌شود که برای مدل های ریز بافت بسیار زیبا و جذاب تر است. از مدل رولی هم برای محیط های داخلی و هم برای محیط بیرونی استفاده می‌شود. در تصویر زیر نمونه مدل رول آپ را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید
نحوه انتخاب پرده اتاق خواب + نکات مهم

شید حصیری رولی

در مدل رومنی که کارکردی مانند پرده رومن دارد پرده به صورت پله پله به بالا جمع می‌شود و بیشتر جنبه تزیینی دارد. در مدل های پرده بامبویی که از دور دوزی تزیینی استفاده شده است بیشتر این مکانیزم را استفاده می‌کنند تا پس از نصب در خانه ظاهری زیبا و کارایی مانند پرده های رومن را داشته باشند.

شید حصیری رومنی

 

قیمت پرده های بامبو، تفاوت مدل های ارزان و گران

پرده بامبو ارزان

قیمت پرده های بامبو بر اساس مواد اولیه و لوازم مصرفی بسیار متنوع است. از عوامل مهم در تعیین قیمت پرده حصیری می‌توان به نوع چوب بامبو ، مدل دوخت ، لوازم مصرفی و مکانیزم حرکت آن اشاره کرد. قیمت شید بامبو ساده در بازار حدود 180000 تا 350000 تومان است. اما قیمت مدل هایی که چوب بامبو مصرفی و مدل دوخت آن ها درجه یک باشد و از لوازم و قرقره های شرکتی در آن ها استفاده شده باشد چیزی حدود 380000 تا 610000 تومان است. قیمت دوردوزی جداگانه محاسبه می‌شود.

پرده بامبو با کتیبه بامبو

هنگام سفارش می‌توان نوع مکانیزم حرکتی که به صورت رولی و پله پله باشد را تعیین کرد. هنگام سفارش برای شید بامبو می‌توان والان هایی از جنس بامبو که مدل هایی متفاوت دارند را برای زیبایی بیشتر به عنوان کتیبه انتخاب کرد تا پرده ساخته شده جلوه زیباتری داشته باشد.

 

نحوه نظافت کرکره حصیری به صورت دوره ای و فصلی

برای نظافت و تمیز کردن کرکره حصیری می‌توان به صورت دوره ای و فصلی اقدام کرد. برای نظافت دوره ای که هفته ای یکبار قابل انجام است از دستمال و گردگیرهای پارچه ای مرطوب استفاده می‌شود . این کار را از بالا تا پایین چندین بار انجام دهید تا حصیر بامبو به خوبی تمیز شود.

نظافت کرکره حصیری

برای نظافت فصلی در یک ظرف مقدار کمی مواد شوینده و آب را به خوبی با هم مخلوط کنید، سپس با استفاده از یک اسفنج نرم به آرامی سطح بامبو را بشویید. برای آبکشی بعد از شستشو هم دستمال مرطوب دیگری را انتخاب کنید. پس از مدتی و بر اثر قرار گرفتن پرده بامبو در معرض آفتاب و گرد و غبار امکان دارد رنگ بامبو مانند روز اول درخشان نباشد، برای رفع این مشکل مقدار بسیار کمی ( مقدار زیاد باعث کثیفی مجدد بامبو می‌شود ) روغن جلا دهنده چوب استفاده کنید.

 

نحوه نصب کرکره حصیری برای سقف و دیوار

پرده های حصیری پس از سفارش به صورت مونتاژ شده و آماده نصب عرضه می‌شوند که از این رو انجام کار بسیار راحت است. تنها لوازم مورد نیاز برای نصب کرکره حصیری شامل: پایه نصب و مقداری پیچ و رولپلاک است. پایه کرکره حصیری به شکل های مختلف وجود دارد اما نحوه انجام کار در نهایت به یک شکل است. پایه ها در دو مدل اصلی اهرمی و پروانه ای عرضه می‌شوند. در این آموزش به روش نصب با پایه پروانه ای می‌پردازیم. اگر پایه پرده بامبو شما به شکل اهرمی باشد از آموزش نصب کرکره چوبی در بخش وبلاگ ما استفاده کنید.

نصب کرکره حصیری

برای نصب کرکره حصیری در ابتدا محل نصب و قرارگیری پایه ها بر روی سقف یا دیوار را علامت می‌زنیم، سپس پایه ها را به وسیله پیچ و رولپلاک به سقف یا دیوار متصل کرده و کانال کرکره را به پیچ های عمودی که بر روی پایه ثابت شده است متصل و با واشر پروانه ای آن ها را ثابت می‌کنیم.

نحوه نصب کرکره حصیری

نصب کرکره حصیری شما به همین راحتی به اتمام رسید. حالا نوبت به آن است که از نتیجه کار خود لذت ببرید.

 

ایده هایی برای طراحی و اجرا

برای استفاده از پرده حصیری در قسمت های مختلف خانه و بیرون از آن برای شما تصاویری با کیفیت و کاربردی را آماده کرده ایم تا با مشاهده و ایده گیری از آن ها بتوانید خرید ایده آلی داشته باشید. تصاویر زیر مجموعه ای از پرده بامبو اجرا شده در داخل خانه و فضای بیرونی است :

پرده بامبو پذیرایی

پرده بامبو پذیرایی شیک

پرده حصیری آشپزخانه

پرده بامبو جدید

پرده های بامبو طوسی

پرده حصیری درب

پرده حصیری روشن

پرده حصیری قهوه ای

پرده بامبو ایوان

پرده بامبو در آشپزخانه

پرده بامبو اتاق خواب

پرده بامبو مدل جدید

پرده حصیری مدرن

پرده حصیری رنگ روشن

پرده حصیری دور دوزی

پرده بامبو تیره

پرده بامبو سنتی با رنگ تیره

پرده حصیری شیک و جدید

پرده بامبو برای اتاق خواب

پرده حصیری سنتی و کلاسیک

 

سخن نهایی

پرده حصیری را می‌توان به عنوان یکی از وسایل جذاب و طبیعی نام برد که در دکوراسیون داخلی و خارجی به وفور از آن استفاده می‌شود. استفاده از این پرده ها برای محیط هایی با دکوراسیون سنتی یک انتخاب فوق العاده به شمار می‌رود که در کنار زیبایی و کارایی دکوراسیون محیط را طبیعی جلوه می‌دهند. اگر به پرده بامبو علاقه دارید می‌توانید بدون دردسر یکی از مدل های جذاب را انتخاب کرده و به عنوان پوششی طبیعی از آن استفاده کنید.

 

ممنونیم که این مطلب را با حوصله و با دقت مطالعه کردید.✅ برای مطالعه مطالبی مختلف در حوزه دکوراسیون پرده می‌توانید به بخش وبلاگ ما مراجعه کنید. در ضمن هر سوالی یا نظری داشتید در پایین همین نوشته با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *