دکوراسیون داخلی

پرده لوردراپه چیست ؟ انواع کرکره عمودی سال 2024

لوردراپه

پرده لوردراپه ( کرکره عمودی )

هرگاه صحبت از لوردراپه یا همان کرکره عمودی می‌شود اغلب مردم به یاد آن پرده های کرکره ای با طرح و رنگ ساده یا گلدار می‌افتند که از زمان های قدیم و طی چندین سال گذشته از آن استفاده می‌شده است. ولی طی چند سال گذشته این پرده های محبوب سبک و تنوع خود را عوض کرده اند تا بتوانند مانند دیگر پرده ها دوباره محبوبیت بالایی را بدست آورند.

در ابن مقاله سعی داریم تا به معرفی پرده عمودی یا همان لوردراپه به صورت تخصصی بپردازیم.

پرده لوردراپه

 

اولین پرده عمودی برای زیباترشدن خانه های ایرانی با سبک قدیمی

از زمان های قدیم پرده جزو عناصر مهم در دکوراسیون خانه ما ایرانی ها محسوب می‌شده به طوری که حتی ملاک خرید خانه برای بسیاری از مردم پنجره های بزرگ و نورگیر بود تا بتوانند با پارچه های طرح دار و ساده نمای خانه را زیباتر کنند. زمانی که اولین پرده های لوردراپه در ایران استفاده می‌شد مردم به چشم یک کالای لوکس و بسیار زیبا به آن نگاه می‌کردند.

پرده عمودی

طی مدت زمان بسیار کمی محبوبیت این نوع پرده های عمودی به شدت افرایش یافت تا حدی که در نظر مردم هر خانه ای که از آن استفاده می‌کرد یک خانه لوکس محسوب می‌شد. دلیل این محبوبیت طرح و تنوع جذاب ، نحوه کارکرد آن که با یک بند می‌توانستند نور را کنترل و پرده را جمع کنند و مدل منظم و همیشه مرتب آن بود که افراد به خصوص خانم ها را از اتو کردن های وقت گیر پس از شستشو راحت می‌کرد.

 

لوردراپه عمودی کالایی لوکس یا معمولی؟

پس از این که لوردراپه عمودی کم کم در بین گزینه های خرید مردم به عنوان پرده اصلی اولویت پیدا کرد ، تقاضای مردم برای خرید زیاد شده بود و تولید کننده های بسیاری اقدام به تولید این نوع پرده کردند.

لوردراپه عمودی

در کنار تولید بالای این نوع پرده عمودی ، قیمت آن هم کاهش یافت و کم کم در همه مکان ها از آن استفاده می‌شد. در دفاتر اداری ، اتاق های بیمارستان ، کلاس های مدارس و هر محل دیگری که به زبان ساده یک پنجره داشته است. لوردراپه ها در مدت زمان کوتاهی جایگاه خود را به عنوان کالای لوکس از دست دادند و خود را به عنوان کالایی مرسوم به بازار عرضه کردند.

 

این کرکره عمودی یا همان لوردراپه محبوب چه مشخصاتی دارد؟

پرده لوردراپه از دو قسمت کلی پارچه و ریل تشکیل شده است که هر کدام از آن ها به اجزای کوچکتری متصل اند. مدل این پرده عمودی به صورت نوارهای پارچه ای با عرض ۹ و ۱۳ سانتی متری است که به وسیله قلاب هایی بر روی پارچه به صورت منظم به ریل آلومینبومی خود متصل می‌شوند و با کشیدن طناب می‌توان آنها را به یک سمت جمع کرده و با استفاده از طناب دیگر در هر نقطه ای آن را سایه و روشن کرد.

 

جنس پرده لوردراپه

لوردراپه از دو جنس پارچه ای یا سولیت ( پی وی سی ) ساخته می‌شود که هر کدام ویژگی خود را دارند. مدل های اولیه این پرده ها که در بیشتر فضاها استفاده می‌شد از جنس پارچه با طرح و رنگ های ساده بود که بسته به فضای مورد نظر می‌توانستیم در هر پنجره ای از آن استفاده کنیم.

جنس پرده لوردراپه

لوردراپه با جنس سولیت مدل جدیدی از این نوع پرده های عمودی است که از آن بیشتر برای لوردراپه چاپی استفاده می‌کنند. از جنس سولیت به دلیل ویژگی رنگ پذیری در هنگام چاپ و شستشوی راحت استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید
پرده کرکره چیست؟ بررسی انواع کرکره فلزی و چوبی

تفاوت اساسی پارچه و سولیت قابلیت چاپ بر روی آن و شستشوی راحت تر است.

 

کارکرد ریل آلومینیومی پرده عمودی به چه نحوی است ؟

کانال پرده لوردراپه از جنس آلومینیوم ساخته می‌شود که متعلقات داخلی آن شامل گیربکس حرکتی ، گیره نگهدارنده قلاب و طناب های اتصال دهنده گیربکس به گیره است که با کشیدن این طناب ها به بالا و پایین پرده جابه جا می‌شود. به همین خاطر به دلیل نحوه کارکرد آن که مشابه با کرکره فلزی است ، کرکره عمودی هم می‌گویند.

به جز کانال و نوع ساختار لوردراپه عامل مهم دیگری به نام زنجیر در مرتب و منظم ایستادن نوار های لوردراپه سهیم است. زنجیرهای پایین این پرده ها به صورت زنجیر وار به نوارجلویی متصل است و این مهم ترین عامل در زیبایی و ایستایی آن است. البته از لوردراپه بدون زنجیر هم می‌توان استفاده کرد ولی دیگر به حالت منظم جابه جا نمی‌شوند و با کشیدن طناب برای حرکت به صورت نامرتب جابه‌ جا می‌شوند.

زنجیر پرده عمودی

یکی دیگر از مزایای استفاده از زنجیر برای فضاهایی است که پنجره همیشه باز بوده و باد مانند قبل توانایی جابه جا کردن نوار های آن را ندارد. در لوردراپه های چاپی هم باعث ایستایی بهتر شده تا عکس چاپ شده به صورت یکنواخت و بدون بهم ریختگی قابل مشاهده باشد.

 

بازگشت لوردراپه به اوج با کمی خلاقیت

همین چند سال پیش بود که پرده های زبرا به بازار عرضه شدند و بین مردم به شدت محبوب شد .پرده لوردراپه محبوبیت خود را از دست داد و طولی نکشید که تبدیل به گزینه ای کمرنگ برای خرید شد.

در همین حال بود که تولید کنندگان لوردراپه دست به خلاقیت زدند و مدل های جدیدتری از لوردراپه را تولید کردند. مدل هایی که در کنار طرح و رنگ های جذاب ، حالا حرفی برای گفتن داشتند و به بازار رقابتی قبل برگشتند.چند نمونه از این مدل ها مانند سه بعدی ، توری ( پرده عمودی توری ) ، فتودراپه و طرح های جذاب دیگر است که در کمی پایین تر به آن ها اشاره شده است.

 

جدیدترین مدل های لوردراپه

مدل های جدید لوردراپه شامل طرحدار ، طرحدار چوبی ، چاپی یا فتودراپه ، سه بعدی و پرده عمودی توری ( که به ورتیکال شهرت دارد ) می‌باشد که در کنار مدل های ساده پارچه ای تولید و عرضه می‌شود.

لوردراپه ساده: این پرده ها در طرح و رنگ بندی ساده عرضه می‌شوند که بیشتر برای دفاتر اداری و تجاری ، بیمارستان ها ، مراکز رسمی ، کلاس های آموزشی و یا به عنوان پارتیشن استفاده می‌شود که خود بیانگر استفاده زیاد و پرطرفدار این مدل است.

لوردراپه طرحدار: در این مدل پرده های عمودی از طرح های متنوع مانند گل و اشکال هندسی استفاده می‌شود که اغب اوقات این نقش ها با زمینه پارچه در یک طیف رنگی مشخص تشکیل شده است. از این مدل بیشتر برای فضا های غیر رسمی مانند منازل ، مغازه ها یا هر فضایی که بتوان از رنگ و طرح شاد بهره برد استفاده می‌کنند.

لوردراپه طرحدار

لوردراپه طرح چوپ: این مدل که از آن بسیار کم تولید شده و به فروش می‌رسد طرح پارچه به شکل بافت چوب و در طیف رنگی چوب است که نسبت استفاده آن نسبت به دیگر مدل ها بسیار کمتر است.

بیشتر بخوانید
پرده هانی کامب ، پرده ای پلیسه با طراحی هوشمندانه و جذاب

لوردراپه طرح چوپ

لوردراپه چاپی ( فتودراپه ) :در این مدل که نسبت به دیگر مدل ها جدیدتر است از جنس سولیت یا پی وی سی برای چاپ عکس و مناظر استفاده می‌کنند .شما میتوانید از عکس ها و مناظر دلخواه خودتان را بر روی این پرده ها چاپ کنید و حتی از تصاویر سه بعدی بر روی پرده استفاده کنید.

لوردراپه چاپی

لوردراپه توری ( ورتیکال ) : این نوع از پرده های عمودی که جدیدترین مدل محسوب می‌شود از جنس پلی استر و تور بوده که در رنگ های متنوع و مدل های نگین دار تولید می‌شود. قیمت این مدل نسبت به مدل های پیشین بسیار بالاتر است که انتخاب آن برای پنجره های بزرگ در کنار زیبایی ، جذابیت بالایی هم دارد.

لوردراپه توری

 

معرفی فتودراپه و ورتیکال

پرده فتودراپه یا همان لوردراپه تصویری از جنس پی وی سی بوده و قابلیت چاپ عکس و تصاویر از ویژگی های بارز آن است که می‌توان گفت هر تصویر با کیفیت را طبق سلیقه خودتان می‌توانید بر روی پرده مورد نظر داشته باشید. بعضی از تصاویر حالت سه بعدی دارند که پس از چاپ بر روی کرکره عمودی پارچه ای جلوه زیبا پیدا می‌کنند. از فتودراپه می‌توان در هر پنجره ای بر اساس چیدمان دکوراسیون آن فضا استفاده کرد. که البته تصویر مورد نظر هم عاملی مهم در انتخاب و خرید محسوب می‌شود.

فتودراپه و ورتیکال

نمونه های اولیه فتودراپه از جنس سولیت ( پی وی سی ) بوده است ولی به دلیل وارداتی بودن این نوع پارچه و کم شدن آن در بازار، جایگزین مناسبی برای این مدل لوردراپه عرضه شده که جنس پارچه از پلی استر بوده و رنگ چاپی بر روی آن از شفافیت و وضوح خوبی برخوردار است که به صورت دورو هم می‌توان از آن استفاده کرد و در دو طرف پارچه چاپ تصویر یکسان یا متفاوتی داشته باشیم.

جدیدترین مدل پرده عمودی که به آن ورتیکال یا اصطلاحا ورتیلاین و پرده دی کی هم می‌گویند کاملا مشابه سیستم لوردراپه ساخته شده است و کارکرد آن با همان مکانیزم ریل آلومینیومی و با دو طناب برای جمع کردن و سایه و روشن شدن پرده است.

پارچه لوردراپه ورتیکال

جنس پارچه ورتیکال از حریر یا تور در رنگ های متنوع از روشن ترین رنگ یعنی سفید و تا تیره ترین آن یعنی مشکی عرضه می‌شود. ورتیلاین دو مدل اصلی یعنی ساده تک رنگ و نگین دار دارد که در مدل نگین دار از یک رشته نگین به صورت خطی و عمودی بر روی پارچه استفاده می‌کنند تا نمای زیباتری داشته باشد. از پرده ورتیکال بیشتر در منازل ، مغازه و دفاتر استفاده می‌شود که امکان ترکیب رنگ به صورت دلخواه از ویژگی های عالی برای دکوراسیون های کلاسیک و مدرن است.

 

پرده ورتیکال جایگزین مناسب پرده های پارچه ای

پرده های ورتیلاین جایگزین مناسبی برای پرده های پارچه ای قدیمی و چندلایه است که با کمی خلاقیت در ترکیب رنگ تیغه های آن می‌توان گفت که تقریبا در هر فضایی قابل استفاده هستند. پرده ورتیکال نیازی به آستر یا پوشش اولیه پنجره ندارد چون با کمی چرخش طناب هم می‌توان از عبور نور جلوگیری کرد و هم حریم شخصی خود در برابر دیدن فضای داخلی حفظ کرد.

قیمت پرده ورتیلاین در مقایسه با قیمت پرده های پارچه ای حدودا در یک رنج قیمتی است که دلیل آن جنس پارچه و ریل آلومینیومی استفاده شده است.

بیشتر بخوانید
پرده بامبو یا پرده حصیری چیست؟ چرا در کشورهای شرقی بسیار محبوب است؟

پرده های عمودی ورتیکال

قیمت انواع لوردراپه

پرده های عمودی قیمت مختلفی دارند که عواملی از جمله جنس و طرح پارچه و کیفیت لوازم استفاده شده در آن بسیار حائز اهمیت است. ارزانترین لوردراپه با پارچه معمولی و طرح و رنگ ساده است که از چندین سال قبل به فروش می‌رسد و گران ترین مدل هم مربوط به فتودراپه و ورتیلاین است. البته این مورد را هم در نظر داشته باشید که حتی لوردراپه هایی ساده ولی با کیفیت عالی، قیمتی بیشتر از فتودراپه را دارند.

پس نتیجه می‌گیریم که کیفیت پارچه و ریل آلومینیومی باعث افزایش و یا کاهش قیمت تمام شده محصول می‌شود.

نحوه محاسبه قیمت لوردراپه متر مربعی است یعنی عرض و ارتفاع پنجره را در هم ضرب می‌کنیم و عدد بدست آمده را در قیمت واحد ضرب می‌کنیم.

 

مزایا و معایب پرده عمودی

قطعا هر مدل پرده ای که خریداری کنید در کنار مزایای استفاده از آن ، معایبی هم دارد که شاید با توجه به آن بتوانید خرید بهتری داشته باشید. در همین بخش به مزایا و معایب لوردراپه می‌پردازیم.

مزایا :

 • دارای طرح و رنگ متنوع و عرضه در مدل های ساده ، طرحدار ، فتودراپه ، ورتیکال و …
 • مقاومت مناسب در برابر گرد و غبار ، نور و رطوبت محیط
 • سهولت در استفاده و جابه جایی کامل با استفاده از طناب و زنجیر
 • شستشوی راحت به وسیله بخارشوی و دیگر روش ها
 • امکان نصب آسان و راحت بدون نیاز به تخصص بدلیل مونتاژ کامل قبل از نصب
 • هزینه تعمیرات کمتر نسبت به دیگر پرده های آماده
 • دوام و طول عمر بسیار بالا در صورت تهیه لوردراپه با کیفیت
 • قیمت مناسب و به صرفه برای استفاده در ادارات ، سازمان ها ، مراکز تجاری ، رستوران ، بیمارستان ، کلاس آموزشی و منازل

معایب :

 • قدیمی شدن مدل های اولیه و با طرح و رنگ ساده
 • صدای تولید شده در هنگام جابه جایی و حرکت پرده

 

 تعمیر لوردراپه

تعمیر کرکره عمودی هم به دو بخش اجزای مربوط به کانال و زنجیر اتصال نوارها تقسیم می‌شود. مواردی که پس از گذشت زمان و پس از استفاده امکان بروز آن وجود دارد، کانال آلومینیومی به علت تاب خوردن ، پوسیدگی طناب و نخ به دلیل استفاده مکرر ، حرکت نکردن نوار به دلیل جرم گرفتگی ریل و پاره شدن زنجیر اتصال نوارها از جمله مواردی است که موجب خرابی لوردراپه میشود.

تعمیر و نگهداری لوردراپه

البته قیمت لوازم تعمیر و نگهداری این مدل پرده بسیار کم است که در صورت خرابی با هزینه بسیار کم می‌توانید آن ها را تعمیر کنید.

سخن نهایی برای استفاده بهتر از پرده های عمودی

شاید با شنیدن اسم لوردراپه به یاد آن مدل های قدیمی و ساده بیفتید که در همه جا استفاده می‌شد ولی با گذشت زمان و طی مدت زمان کوتاهی مدل های بسیار جذاب و طرحدار به بازار عرضه شده است که حتی جایگزین پرده های پارچه ای شده اند. اگر قصد دارید از سبک جدید پرده برای دکوراسیون خود استفاده کنید ، مدل های جدید پرده عمودی بهترین انتخاب برای شماست که در کنار زیبایی و سهولت در استفاده ، دکوراسیون را جذاب تر می‌کنید.

اگر هم قصد دارید برای راهرو و یا جدا سازی فضا ( پارتیشن بندی ) از لوردراپه استفاده کنید بی شک انتخابی مناسب و معقولانه ای است که در کنار قیمت مناسب ، ویژگی های فوق العاده ای را دارد.

دیدگاهی در مورد “پرده لوردراپه چیست ؟ انواع کرکره عمودی سال 2024

 1. زهرا شریفی گفت:

  سلام
  از لوردراپه میشه برای ورودی راهرو اتاق های خصوصی به محیط کار استفاده کرد؟ فضای محیط حالتیه که دفتر کار و محل ارتباط با مشتری نزدیک به اتاق های مدیریت و پشتیبانی قرار گرفته و قصد داریم از یه مدلی استفاده کنیم که رفت و آمد ازش راحت باشه و دوام خوبی داشته باشه. لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام و درود
   اگر قصد دارید فضای دو محیط را از یکدیگر جدا کنید و در عین حال از آن قسمت رفت و آمد هم داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم از مدل دورو چاپ لوردراپه استفاده کنید. اگر لوگو یا اسم شرکت بر روی پارچه چاپ شود نتیجه کار فوق العاده می‌شود ، از این جهت هم تبلیغ شرکت محسوب شده و هم بیانگر فضای خصوصی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *