آموزش

روش نصب گیره و هوکس ، انواع مدل های گیره پرده کدام است؟

آموزش نصب گیره هوکس فلزی

 

همیشه پس از خرید پرده و چوب پرده برای بسیاری از مشتریان این سوال وجود دارد که طریقه نصب گیره و هوکس فلزی به چه صورت است یا بهتر است کدام مدل را تهیه کنیم؟ در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع مدل های گیره و هوکس و مزایا و معایب هر یک به همراه طریقه نصب آن بپردازیم.

 

انواع مدل های گیره پرده کدام است

انواع گیره و هوکس فلزی یا پلاستیکی از نظر کارایی و استفاده کاملا مشابه به هم هستند و وظفیه کلی آن ها وصل کردن پرده به چوب پرده است. فرقی نمی‌کند شما از گیره فلزی یا پلاستیکی استفاده کنید در هر صورت انواع مدل ها برای یک کار ساخته شده است. در تصویر زیر به انواع مدل ها اشاره کرده ایم :

طریقه نصب گیره و هوکس فلزی

گیره قلاب دار فلزی : این مدل گیره که به قلاب فلزی مجهز است به صورت تکی استفاده می‌شود. از نظر کیفیت به دلیل این که فاصله بین قلاب تا چرخ گیره بسبار کم بوده و پرده هنگام حرکت به چوب پرده گیر می‌کند جزو ضعیف ترین مدل های گیره محسوب می‌شود. برای استفاده از این مدل ابتدا قلاب فلزی گیره را به نوار پرده وصل کرده و سپس گیره را از داخل چوب پرده عبور می‌دهیم.

بیشتر بخوانید
آموزش نصب پرده های پانچ به حالت سقفی و دیواری

گیره قلاب دار پلاستیکی : این مدل گیره که به قلاب پلاستیکی مجهز است به صورت تکی استفاده می‌شود. قلاب پلاستیکی وظیفه نگه داشتن نوار پرده را بر عهده دارد که پس از اتصال چنگک پلاستیکی به نوار پرده ، گیره را از داخل چوب پرده عبور می‌دهیم.

گیره سوراخ دار چرخ دار : این مدل گیره که برای استفاده در ریل فلزی مناسب است به هوکس فلزی یا پلاستیکی نیاز دارد. در این مدل ابتدا هوکس فلزی یا پلاستیکی را به نوار پرده وصل کرده و سپس هوکس را به گیره های چرخداری که درون چوب پرده قرار گرفته است متصل می‌کنیم.

گیره سوراخ دار بدون چرخ : این مدل گیره مخصوص ریل های پلاستیکی و upvc است که به دلیل جنس ربل از گیره بدون چرخ استفاده می‌کنند تا گیره بسبار راحت و سریع بر روی چوب پرده جا به جا شود. این مدل هم مانند گیره سوراخ دار چرخدار به قلاب فلزی یا پلاستیکی نیاز دارد تا پرده به چوب پرده متصل شود.

بیشتر بخوانید
آموزش اندازه گیری ابعاد پنجره برای خرید انواع پرده

روش نصب هوکس و گیره فلزی

هوکس پلاستیکی : این مدل قلاب برای استفاده به همراه انواع گیره سوراخ دار ساخته شده است که پس از وصل شدن به نوار به گیره متصل می‌شود. از مزایای این مدل مقاوم بودن در برابر رطوبت و نصب آسان آن است.

هوکس فلزی : این مدل قلاب که جنس آن فلزی است از نمونه های پر طرفدار هوکس به شمار می‌رود که به همراه انواع گیره سوراخ دار استفاده می‌شود. مزایا خوب این مدل قلاب نصب راحت و سهولت در استفاده است. اما توجه داشته باشید که هوکس فلزی هنگام قرارگیری در مجاورت محیط های مرطوب زنگ می‌زند.

 

آموزش نصب گیره هوکس فلزی و پلاستیکی

نحوه نصب گیره هوکس فلزی و پلاستیکی تفاوتی با یکدیگر ندارد و نحوه استفاده از هر دو مدل هوکس به یک شکل است. قبل از نصب ابتدا به مدل دوخت پرده توجه کنید که به صورت ساده دوزی یا پلیسه است. اگر پرده به صورت پلیسه یا چین دار باشد هوکس ها را به فاصله 10 سانتی متر از یکدیگر به نوار وصل می‌کنیم اما اگر پرده به صورت ساده دوخته شده باشد گیره ها را با فاصله 30 سانتی متر از یکدیگر به نوار وصل کرده و سپس پرده را چین می‌دهیم.

بیشتر بخوانید
نصب پرده در ۴ مرحله به روش سقفی و دیواری | به همراه توضیحات کامل و تصویری

در ویدیو زیر آموزش نصب گیره هوکس فلزی و پلاستیکی را برای شما آماده کرده ایم :

 

برای نصب گیره هوکس فلزی و پلاستیکی پس از توجه به مدل دوخت پرده ابتدا گیره های سوراخ دار را از داخل ریل پرده عبور می‌دهیم سپس هوکس را به نوار پرده قلاب کرده و در انتها هوکس ها را به گیره متصل می‌کنیم.

آموزش نصب هوکس فلزی

در نظر داشته باشید که برای جلوگیری از حرکت پرده به اطراف هوکس هایی که به ابتدا و انتها نوار پرده متصل شده است را به سربند وصل می‌کنیم.

1 نظر در “روش نصب گیره و هوکس ، انواع مدل های گیره پرده کدام است؟

  1. نسرین ریحانی گفت:

    اموزش عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *