آموزش

شستشوی پرده کرکره ای به 3 روش جادویی | راهنمای شستن کرکره فلزی و چوبی

شستشوی پرده کرکره ای

شستشوی پرده کرکره ای به ۳ روش جادویی

پرده های کرکره ای که یکی از بهترین انتخاب ها برای پوشش و کنترل نور است همیشه گرد و غبار زیادی بر روی تیغه های آن قرار میگیرد و باعث کثیف شدن و کدر شدن کرکره می‌شود. یکی از دغدغه های بسیاری از افراد تمیز کردن و شستشوی پرده کرکره ای است. در این مطلب قصد داریم تا نحوه شستشو و تمیز کردن پرده کرکره ای را به شما آموزش دهیم.

شستشوی اصولی کرکره

 

هر کرکره ای بسته به فضایی که در آن قرار گرفته است میزان آلودگی و گرد و غبار متفاوتی را جذب می‌کند. برای شستشوی پرده کرکره سه روش متفاوت وجود دارد که باید مرحله به مرحله آن ها را انجام دهید. اگر در هر مرحله از کار کرکره شما کاملا تمیز شده باشد، دیگر نیازی به انجام مرحله بعد نیست.

 

نحوه تمیز کردن پرده کرکره

بعضی از کرکره ها میزان گرد و غبار کمتری جذب می‌کنند یکی از اولین مراحل شستشوی پرده کرکره ،تمیز کردن پرده کرکره با استفاده از جارو برقی ، گردگیر دستی یا دستمال است. برای گردگیری ابتدا باید کرکره های خود تا نهایت اندازه باز کنید و سپس به وسیله باتوم یا طناب پرده ها را در حالتی بسته قرار دهید که بتوان فاصله بین آن ها را تمیز کرد. تمام وسیله های منزل نظیر مبل ، فرش یا هر چیز دیگر را از کنار کرکره ها جمع کنید تا گرد و غبار حاصل از گردگیری بر روی آن ها پخش نشود.

تمیز کردن پرده کرکره ای

برای گردگیری قبل از شستشوی پرده کرکره سه روش مرسوم وجود دارد:

  • جاروبرقی
  • گردگیر دستی
  • دستکش نخی یا دستمال

 

1.گردگیری سریع کرکره با استفاده از جارو برقی

در این روش ابتدا جاروبرقی خود را آماده کنید. سپس به لوله جاروبرقی سری فرچه دار را متصل کنید. برس های مخصوص بهترین گزینه برای تمیز کردنقبل از شستشوی پرده کرکره هستند به این دلیل که با کشیده شدن بر روی پرده ها، گرد و غبار موجود را به خوبی تمیز کرده و به داخل جارو برقی می‌کشد. حتما برای جارو برقی خود یک برس مخصوص تهیه کنید و به هیچ عنوان از لوله جارو برقی به تنهایی استفاده نکنید، به دلیل این که باعث خراشیده شدن اسلت ها می‌شود.

نحوه گردگیری پرده کرکره ای

پس از این که برس مخصوص را متصل کردید جارو برقی را روشن کنید و سرعت آن را روی کم تنظیم کنید. برس را بر روی کرکره گذاشته و به آرامی از چپ یا راست تا امتداد اسلت ها این کار را ادامه دهید. برای نتیجه بهتر از گردگیری پرده از اسلت های بالا به پایین شروع کنید و این کار را چندین بار تکرار کنید.

گردگیری پرده کرکره جاروبرقی

این کار را باید برای طرف دیگر کرکره هم تکرار کنید. کرکره را به وسیله باتوم یا طناب تنظیم نور به طور کامل بچرخانید تا بتوانید قسمت پایین اسلت ها را هم به خوبی تمیز کنید. با انجام این کار گرد و غبار به خوبی تمیز می‌شود.

گرد و غبار کرکره

برای تمیز کردن پرده کرکره هایی که سایز اسلت آن ها بیشتر از ۵۰ میلیمتر است باید پرده را با دست خود ثابت نگه داشته و سپس برس را بر روی تیغه ها به صورت یک به یک بکشید. این کار را چندین بار انجام دهید تا گرد و غبار از روی اسلت ها کاملا تمیز شود.

تمیز کردن کرکره چوبی

 

بیشتر بخوانید
روش نصب گیره و هوکس ، انواع مدل های گیره پرده کدام است؟

گردگیرهای دستی را امتحان کنید

یکی دیگر از راه های تمیز کردن کرکره استفاده از گردگیر های دستی است. بیشتر از این روش به دلیل سرعت و سهولت انجام کار استفاده می‌کنند. استفاده از این روش معایبی همچون پخش شدن گرد و غبار بر قسمت های دیگر خانه دارد ولی برای فضاهایی هایی که امکان استفاده از جارو برقی نیست بسیار مناسب است. ولی در نظر داشته باشید که شستشوی پرده کرکره به صورت اصولی بسیار بهتر است.

گردگیر دستی را از بالای کرکره به صورت افقی بر روی اسلت ها بکشید و این کار را چندین بار انجام دهید تا به خوبی گرد و غبار سطح کرکره ها تمیز شوند.

گردگیری پرده کرکره

 

گردگیری با دستکش نخی یا دستمال

با استفاده از دستکش نخی یا دستمال نرم و تمیز می‌توانید سطح کرکره ها را غبار زدایی کنید. دستکش های نخی گردگیر را می‌توانید از فروشگاه ها تهیه کنید که برای این کار ابزاری فوق العاده هستند و داخل اسلت ها را به خوبی تمیز می‌کنند.

برای تمیز کردن کرکره با دستکش ابتدا تیغه ها را با یک دست نگه دارید و سپس دست خود را از مرکز کرکره به صورت باز شده برو روی سطح پرده بکشید. اگر میزان گرد و غبار زیاد بود اسلت ها را به صورت تکی تمیز کنید. استفاده از این روش نسبت به روش های دیگر کمی زمان بر است ولی به خاطر دقت کار ارزشش را دارد.

گردگیری با دستکش

پس از تمیز شدن کرکره دستکش خود را به بیرون از خانه ببرید تا گرد و غبار سطح آن را بتکانید. اگر گرد و غبار خیلی زیاد باشد آن را با آب و صابون بشویید.

 

2.طرز شستشوی پرده کرکره ای با دستمال پارچه ای

بعضی اوقات ممکن است کثیفی کرکره ها همراه با چربی یا لک باشد که اصولا با روش گردگیری نمی‌توان آن ها را تمیز کرد و باید سراغ روش های دیگر شستن پرده کرکره برویم. کرکره هایی که معمولا در آشپزخانه، حمام یا محیط های باز قرار می‌گیرند اینگونه کثیف می‌شوند.

طرز شستن پردهای کرکره ای

استفاده از دستمال پارچه ای یا میکروفایبر بهترین گزینه برای شستشو و تمیز کردن این پرده ها است. در یک سطل مقداری آب گرم و صابون ( مواد شوینده ) را با هم مخلوط کنید تا به خوبی کف کند. سپس دستمال پارچه ای یا حوله ای خود را با مواد تهیه شده خیس کنید و سپس دستمال را به خوبی بچلانید تا حدی که مرطوب بماند.

شستشوی پرده کرکره

دستمال مرطوب را بر روی سطح پرده گذاشته و سپس به آرامی تیغه های کرکره را تمیز کنید. قسمت های دیگری که می‌توانبد به این روش تمیز کنید شامل اتصالات ، بندها، طناب و گیربکس پرده است. پس از چند بار کشیدن دستمال آنرا آبکشی کنید تا تمیز شود.

شستن پرده کرکره

 

بیشتر بخوانید
آموزش تصویری نصب میله پشت دری با ریل آلومینیومی و چسبی

آیا هنگام تمیز کردن باید دستمال یا حوله را کاملا خیس کنیم؟

خیر ، دستمال را باید پس از خیس شدن به خوبی بچلانید تا مرطوب بماند. برای شستن پرده کرکره ای از مواد شیمیایی به دقت استفاده شود زیرا امکان رنگ پریدگی سطح کرکره وجود دارد. اگر کرکره چوبی را تمیز می‌کنید توجه داشته باشید تا دستمال شما کاملا خیس نباشد به دلیل این که باعث تاب خوردن چوب و خراب شدن آن می‌شود.

شستشو پرده کرکره ای با دستمال نمدار

 

3.نحوه شستن پرده کرکره ای به روش اساسی

اگر تمام مراحل بالا را به دقت انجام داده‌اید ولی هنوز کرکره شما کدر و کثیف است وقت آن رسیده که یک شستشوی پرده کرکره اساسی داشته باشید. این روش فقط برای کرکره فلزی کاربرد دارد و استفاده برای کرکره های چوبی باعث صدمه زدن به آن می‌شود.

بیشتر بخوانید :انواع مدل های پرده کرکره ای

 

البته قبل از استفاده این روش حتما دستور العمل شستشوی کرکره افقی خود را مطالعه کنید، در ادامه پرده ها را کمی جمع کرده و سپس از پایه های نصب شده به براکت جدا کنید.

شستن پرده کرکره

 

برای شستشوی پرده کرکره ابتدا آن را داخل یک وان بزرگ یا بر روی محیط بیرون قرار دهید. برای جلوگیری از خراشیدن آن ها یک حوله یا پارچه بزرگ زیر کرکره پهن کنید و از خیس شدن سایر اجزای فلزی نظیر گیربکس و قرقره ها خودداری کنید. برای این کار می‌توانید به دور آن ها یک لایه مشمای محکم کشیده و یا اجزای آن را از سطح شستشو کمی فاصله دهید.

بعد از قرار دادن پرده داخل وان، آب گرم را باز کرده تا سطح کرکره را به خوبی بپوشاند. موادی که باید به آن اضافه کنید مقدار بسیار کمی مایع شوینده ملایم و برای نتیجه بهتر اندازه یک چهارم استکان سرکه سفید مخلوط کنید تا چربی ها رو کثیفی ها را به خوبی تمیز کند. اگر در محیط بیرون از خانه شستشو را انجام می‌دهید از شلنگ با فشار آب کم استفاده کنید.

شستن پرده کرکره ای در خانه

به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه کرکره ها باید در وان آب گرم بمانند تا چربی و کثیفی از سطح آن ها جدا شود، اگر لازم بود مدت زمان بیشتری را برای آن در نظر بگیرید. در صورت نداشتن زمان کافی با استفاده از یک برس نرم سطح کرکره را داخل همان وان تمیز کنید. پرده کرکره را از وان خارج کرده و با استفاده از یک اسفنج یا دستمال نرم آن ها را به خوبی تمیز کنید و در آخر با فشار آب ملایم آن ها را آبکشی کنید تا مانند روز اول شوند.

خشک کردن پرده کرکره ای

 

بیشتر بخوانید
نحوه شستشوی پرده زبرا در خانه به ۲ روش آسان و کاربردی

چگونه پس از شستن پرده کرکره ای آن را خشک کنیم؟

پرده ها را به پایه های خود متصل کنید و تا نهایت اندازه آن ها را باز کنید و سپس پنجره ها را باز کرده تا کرکره در معرض تابش نور خورشید و جریان هوا قرار بگیرد تا به خوبی خشک شود. اگر در زمستان شستشوی پرده کرکره خود را انجام دادید برای آبکشی ، کرکره را بین دو حوله بزرگ قرار داده و برای خشک شدن سریع تر از سشوار با درجه حرارت کم استفاده کنید.

نکات مهم در تمیز کردن پرده کرکره ای

 

نکات مهم در تمیز کردن و شستشوی پرده کرکره:

  • هنگام گردگیری با دستمال به تیغه ها ضربه نزنید.
  • هنگام استفاده از جارو برقی بدون برس خودداری کنید به دلیل این که باعث خراشیدن سطح کرکره می‌شود.
  • از مواد شیمیایی قوی نظیر سفید کننده ها استفاده نکنید.
  • هنگام شستشوی پرده کرکره از آب گرم استفاده کنید، استفاده از آب سرد یا خیلی گرم موجب تاب خوردن و خراب شدن کرکره می‌شود.
  • از شستشوی کرکره چوبی خودداری کنید.
  • هنگام خشک کردن کرکره از سشوار با درجه حرارت بالا یا دستمال های خشک استفاده نکنید.
  • بهترین زمان برای تمیز کردن کرکره به صورت هفتگی ، ماهانه و فصلی است.

 

خوشحالیم که تا این جای کار نحوه شستشوی پرده کرکره افقی را یاد گرفته‌اید. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد تا بتوانید به روش درست و قدم به قدم از آن استفاده کنید.✅✅✅

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *