دکوراسیون داخلی

روانشناسی رنگ پرده و تاثیر آن بر روحیه افراد

تاثیر رنگ پرده بر روحیه افراد

پرده یکی از اصلی‌ترین اجزای دکوراسیون به شمار می‌رود که رنگ بندی‌های متنوعی دارد. بنابرین لازم است در هنگام خرید آن دقت بالایی داشته باشید. از آنجایی که انسان مدام در حال تاثیر گرفتن از محیط است، انتخاب رنگ پرده با توجه به تاثیراتی که رنگ‌های محیط بر روحیه افراد می‌گذارند بسیار اهمیت دارد. برای انتخاب رنگ پرده که متناسب با نوع محیط و نیاز روحی افراد حاضر در آن باشد، لازم است با ویژگی‌ها و تاثیرات رنگ‌ها آشنا شویم.

در این مقاله سعی داریم نکاتی درباره رنگ‌های مختلف و تاثیر عجیب رنگ بندی پرده بر روحیه افراد از نظر روانشناسی مطرح کنیم. به طوری که شما عزیزان بتوانید پرده‌ای با رنگ ایده آل و متناسب با محیط کار یا زندگی خود انتخاب کنید.

 

تاثیر رنگ‌های گرم بر روحیه افراد

رنگ‌ها به دو دسته کلی گرم و سرد تقسیم می‌شوند و این تقسیم بندی بر اساس احساسی است که این رنگ‌ها منتقل می‌کنند. رنگ‌های گرم باعث ایجاد هیجان، انرژی، فعالیت، جنب و جوش، حرکت و بیداری در محیط می‌شود. معروف‌ترین رنگ‌های گرم عبارتند از قرمز، زرد و نارنجی که هر کدام تناژ مختلفی دارند.

پرده رنگین کمانی

 

پرده رنگ قرمز

رنگ قرمز گرم‌ترین رنگ و ایجاد کننده احساس هیجان است. این رنگ تاثیرات عمیق عاطفی براحساسات انسان می‌گذارد و ضربان قلب را افزایش می‌دهد. دیدن رنگ قرمز علاوه بر هیجان، احساس شادابی و انرژی مضاعف در ما ایجاد می‌کند.

پرده قرمز لاکچری سینمایی

از آنجایی که این رنگ باعث تحریک اشتها می‌شود یک گزینه مناسب برای سالن‌ها و اتاق‌های غذا خوری و رستوران‌ها است. استفاده از رنگ بندی پرده با تم قرمز در اداره‌ها باعث افزایش انرژی و راندمان کاری کارکنان می‌شود. مناسب‌ترین رنگ برای مکان‌هایی که برای سرگرمی، هیجان و نشاط ایجاد شده اند، رنگ قرمز است.

معایب: نصب پرده رنگ قرمز در اتاق‌هایی که برای خواب و آرامش طراحی شده اند مناسب نیست. علاوه بر آن قرار داشتن مداوم رنگ قرمز در معرض دید افرادی فشار خون بالا دارند اصلا مناسب نیست.

بیشتر بخوانید
نحوه انتخاب پرده اتاق خواب + نکات مهم

 

پرده رنگ نارنجی

نارنجی رنگ انرژی و پویایی است. این رنگ، اشتها و شادی را افزایش می‌دهد و افراد را تشویق به فعالیت و تحرک می‌کند.

پرده نارنجی ویلایی

استفاده از رنگ بندی پرده با تم نارنجی در محیط‌های ورزشی و کاری باعث افزایش پویایی و انرژی محیط می‌شود. با توجه به اینکه دیدن رنگ نارنجی به ایجاد اشتها و هضم غذا در بدن کمک می‌کند، برای فضای آشپزخانه و سالن‌های غذا خوری توصیه می‌شود.

معایب: از آن‌جایی که این رنگ باعث افرایش انرژی و احساسات مهار نشده در افراد می‌شود و آسایش را بر هم می‌زند، انتخاب پرده نارنجی در اتاق‌های استراحت و اتاق خواب کودکان بیش فعال گزینه مناسبی نیست.

 

پرده رنگ زرد

رنگ زرد متعادل ترین رنگ در میان رنگ‌های گرم و نماد خلاقیت و الهام بخشی است. این رنگ گرما و صمیمیت را منتقل می‌کند و حس صمیمیت را به افراد القا می‌کند.

پرده زرد مدرنیته

با توجه به اینکه رنگ زرد باعث ایجاد شور و حرارت می‌شود، برای اتاق‌های پذیرایی میهمان بسیار مناسب است و باعث می‌شود افراد به گرمی با هم ارتباط برقرار کنند. علاوه بر آن حس تعادل و ثبات در خانه را برای شما به ارمغان می‌آورد و به کارگیری مناسب آن در فضا‌های خانه می‌تواند حس روشنی و امید را ایجاد کند. استفاده از رنگ بندی پرده با تم زرد ملایم در اتاق کودک روی خلاقیت و خلق و خوی کودک تاثیر مثبت می‌گذارد.

معایب: رنگ زرد رنگ جدایی و سردی هم هست پس در به کارگیری درست این رنگ دقت کنید تا این حس را در خود و اطرافیان ایجاد نکنید.

 

پرده رنگ قهوه ای

قهوه‌ای یک رنگ گرم است و از ایده آل ترین گزینه‌ها برای دکوراسیون فضاهای رسمی به شمار می‌رود.

پرده قهوه ای کلاسیک

استفاده از رنگ بندی پرده با تم قهوه‌ای باعث فراهم آمدن فضایی رسمی و گرم می‌شود. از طرفی تمرکز را افزایش می‌دهد و حس دنج بودن و راحتی را در افراد ایجاد می‌کند. با توجه به خصوصیات رنگ،قهوهای این رنگ برای اتاق‌های نشیمن و سالن‌های رسمی و پذیرایی مجلل و شرکت‌ها گزینه مناسبی است.

بیشتر بخوانید
پرده زبرا چیست؟ مزایا و معایب استفاده از پرده های مدرن زبرا

معایب: زیاده روی در استفاده از رنگ قهوه‌ای تیره در دکوراسیون باعث ایجاد کسالت و خستگی می‌شود.

 

تاثیرات رنگ‌های سرد بر روحیه افراد

رنگ‌های سرد احساساتی مانند آرامش، صلح، تمرکز، مهربانی، خواب و امثال این‌ها را در افراد ایجاد می‌کنند. معروف‌ترین رنگ‌های سرد عبارتند از آبی، سبز، بنفش و صورتی که هر کدام تناژ مختلفی دارند.

پرده رنگین کمونی مدل پانچ زیبا

 

پرده رنگ آبی

رنگ آبی، رنگ آرامش و تعادل است. این رنگ که معروف‌ترین رنگ سرد است، بیش از هر رنگ دیگری احساس آرامش درونی و صلح را در انسان منتقل می‌کند. دیدن رنگ آبی با کاهش نگرانی‌ها، تمرکز و هماهنگی درونی افراد را افزایش می‌دهد.

پرده رنگ ابی ارامشبخش

با توجه به مزایای رنگ آبی، به کارگیری این رنگ در اتاق کار و محیط‌های اداری که نیاز به تمرکز و حفظ آرامش دارند توصیه می‌شود. استفاده از رنگ بندی پرده با تم آبی در اتاق‌های خواب و استراحت باعث ایجاد حس آرامش، امنیت و خواب باکیفیت می‌شود. یکی از رایج‌ترین کاربرد‌های رنگ آبی در دکوراسیون اتاق خواب کودکان پسر است.

معایب: انتخاب رنگ آبی برای محیطی که تمام روز در آن به سر می‌برید ممکن است تاثیر مطلوبی نداشته باشد و از آنجایی که جریان انرژی را کند می‌کند، می‌تواند منجر به افسردگی شود.

 

پرده رنگ سبز

رنگ سبز یک رنگ گرم و نماد تازگی و طبیعت است. دیدن رنگ سبز احساس آرامش و اعتماد را به خوبی از محیط به انسان منتقل می‌کند.

پرده رنگ سبز قدیمی مدرن

به خاطر ایجاد این تاثیرات است که رنگ سبز در بیمارستان ها، اتاق عمل، اتاق استراحت کارکنان یک شرکت یا اداره به کار می‌رود. به طور کلی استفاده از رنگ بندی پرده با تم سبز در مکان‌هایی که نیاز به ایجاد حس آرامش و امنیت دارند توصیه می‌شود. از طرفی این رنگ به بزرگتر نشان دادن فضا کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید پرده حمام به همراه 20 مدل فوق العاده زیبا و جدید

معایب: از آنجایی که دیدن رنگ سبز آرامش را منتقل می‌کند، برای اتاق‌ها و مکان‌هایی که جهت ایجاد هیجان طراحی شده اند مناسب نیست.

 

پرده رنگ بنفش

رنگ بنفش، قوی ترین طیف رنگ را در میان هفت رنگ رنگین کمان دارد و رنگ اصالت، مراقبه و معنویت است. دیدن این رنگ هشیاری، انگیزه و عزت نفس را افزایش می‌دهد و انرژی بخش است. از آنجایی که این رنگ احساسات را بر می‌انگیزد، باعث ایجاد ارتباط صمیمی و موثر شخص با محیط پیرامون می‌شود.

پرده و دکوراسیون بنفش هندسی

استفاده از رنگ بندی پرده‌ با تم بنفش در فضا‌های مختص مدیتیشن و یوگا یک گزینه ایده آل به شمار می‌رود. علاوه بر آن، بنفش یک رنگ سلطنتی و زنانه است به طوری که برای دکوراسیون‌های سلطنتی و اتاق خواب دختران جوان کاربرد دارد.

معایب: رنگ بنفش می‌تواند باعث ایجاد افسردگی و فشارهای عصبی در بعضی افراد شود.

 

پرده رنگ صورتی

این رنگ که القا کننده نشاط و شادابی است یکی از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای دکوراسیون‌های فانتزی و اتاق کودک به شمار می‌رود. استفاده از رنگبندی پرده با تم صورتی در اتاق نشیمن می‌تواند شادابی و سرزندگی را به فضای اتاق بدهد.

پرده رنگ صورتی کودکانه و جذاب

معایب: زیاده روی در به کارگیری رنگ صورتی در دکوراسیون، باعث ایجاد فضایی فانتزی و دور از واقعیت می‌شود.

 

در مطالب فوق سعی کردیم شما را با تاثیرات رنگ‌ها بر روحیه و خلق و خوی افراد در محیط آشنا کنیم. همانطور که گفتیم توجه به این تاثیرات در هنگام خرید پرده از اهمیت بالایی برخوردار است.توجه داشته باشید که هنگام خرید پرده یکی از مهم‌ترین آیتم‌ها توجه به رنگ و محیط نصب پرده  است.برای خرید پرده و ملزومات آن می‌توانید به فروشگاه ابزار پرده مراجعه کنید.

1 نظر در “روانشناسی رنگ پرده و تاثیر آن بر روحیه افراد

  1. aylar گفت:

    ممنون مطلب جالب و خواندنی بود به خصوص عکساش??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *